Muflon Hayvanı (Koyunu) Nedir? Özellikleri, Davranış, Yetişme Ortamı

0
Advertisement

Muflon nasıl bir hayvandır? Muflon koyunu nerede yaşar, özellikleri, davranış biçimleri nasıldır? Muflon koyunları hakkında bilgi.

Muflon Hayvanı (Koyunu) Hakkında Bilgi

  • Sınıf: Memeli
  • Sıra: Artiodactyla
  • Aile: Bovidae
  • Cins: Ovis
  • Tür: ammon musimon
  • Grup: Flock

Muflon

Açıklama:

Muflon koyunlarının küçük gövdeleri, uzun bacakları ve kısa kuyrukları vardır. Kahverengidirler ve alt kısımları beyaz renklidir. Boynuzları kavislidir ve diğer yabani koyun boynuzlarından daha küçüktür. Genel olarak, sadece erkeklerin boynuzları vardır, ancak bazı dişilerde küçük boynuzlar bulunabilir. Muflonun derisi sert ve kıllıdır ve kısa, yünlü bir astarla kaplıdır. Bighorn koyunlarına benzerler, ancak genellikle daha küçüktürler.

Boyut:

Ortalama 68 santim yüksekliktedirler. Erkekler 50 kilodur, dişiler ise daha hafiftir.

Ömür:

Yaklaşık 15 ila 20 yıl yaşarlar.

Coğrafi Aralık:

Avrupa’nın birçok yerinde yaşarlar.

Advertisement

Muflon Koyunu

Yetişme ortamı:

Oldukça kuru yayla ve dağlık alanlarda yaşarlar. Bu alanlar tipik olarak deniz seviyesinden 5.000 metreye kadar değişen yüksekliklerde yer almaktadır.

Üreme:

Üreme sonbaharda başlar ve kuzular genellikle nisan ayında doğar. Yaklaşık 150 ila 180 günlük bir gebelik süresinden sonra, dişiler, her biri 3 ila 5 kilo ağırlığında, 1 ila 3 yavru doğurur. 2,5 ile 3,5 yaşları arasında cinsel olgunluğa erişirler.

Davranış:

Moflon Koyuun tek baskın bir lidere dayalı bir sosyal sisteme sahiptir. Üreme mevsimi hariç, erkekler dişilerden ve yavrularından ayrı sürülerde yaşar. Muflon bir sürü hayvandır. En sıcak saatlerde dinlenerek gün boyunca aralıklı olarak beslenirler. Son derece hızlı koşuculardır.

Şu anki durum:

Muflon muhtemelen tüm yerli koyunların atasıdır. Vahşi doğada hayatta kalması, sert ortamında yeterince yiyecek bulmasına bağlıdır. Muflonlar yıllar geçtikçe adapte olmuş, böylece hayatta kalabilmişlerdir. Vahşi doğada tahminen 700 tane bulunur. 1980’de, Kıbrıs’ta nesli tükenmekte olanlar arasında listelenmiştir.


KAYNAK 2

Muflon, (Latincesi Ovis musimon). Çiftparmaklılar takımının Boynuzlugiller familyasından bir hayvandır.

Advertisement

Evcil koyunun atalarından olan bu hayvan Avrupa’da yaşar. Keçi ve koyuna benzer. Yalnız erkeklerde bulunan boynuzları uzun ve eğridir. Uzunluğu yaklaşık 120 cm, yüksekliği ise yaklaşık 70 cm’dir. Rengi genelde kızıl kahverengidir, yalnız bacak ve kasık bölümleri beyazdır.


Leave A Reply