Muhabir Nedir? Ne İş Yapar? Muhabir Çeşitleri, Görev ve Sorumlulukları

0
Advertisement

Muhabirlik mesleği nedir? Muhabir ne iş yapar, Muhabirlik mesleğinin özellikleri nelerdir? Muhabir çeşitleri, görev ve sorumlulukları nelerdir?

muhabirMuhabir

Bazı ülkelerden gelen haberler o kadar düzenli ve boldur ki, gazeteler daha iyi bilgi almak için oralarda özel ve sürekli muhabirler bulundururlar.

Muhabir, özellikle büyük yabancı ülkelerdi, kendi haber alma alanının merkezine yerleşir. Orada, halkı ilgilendirebilecek bütün haberleri toplar, gerçekler ve iletir. Eğer olay önemliyse, muhabir hemen olay yerine gider ve röportaj yazarlığı görevini kendisi yapar. Alışılmış ya da olağanüstü aktüalite haberlerini rakibi meslektaşlarından önce alabilmek için bazen bir muhabirler ve danışmanlar şebekesi de kurar. Dünyanın belli başlı gazeteleri, uluslararası anlaşmazlıkların olduğu yerlere, hatta savaş alanlarına özel muhabirler gönderirler. Bu muhabirlerin bazıları, mesleki görevlerini hakkıyla yerine getirebilmek uğruna hayatlarını kaybetmişlerdir.

foto-muhabiriFoto Muhabiri

Gazete ve dergilerde yer alan yazıları resimlemek ya da haberleri görüntüyle verebilmek için, foto muhabiri, tanık olduğu olayın fotoğrafını çeker.

Foto muhabiri, bir gazete yazarıyla birlikte çalışıyorsa, hazırlanmakta olan yazıya en iyi gidecek fotoğrafı çekmeye uğraşır. Tek başına çalışıyorsa, çektiği fotoğraflara, onların anlaşılmasını ve yerli yerine konulmasını sağlayacak, gerekli açıklamaları da ekler. En büyük röportaj yazarlarının aynı zamanda foto muhabiri oldukları bir gerçektir. Zira hiç kimse insana kendisi kadar hizmet edemez. Foto muhabirinin temin ettiği klişeler, gazetenin fotoğrafhanesinde banyo edilebilir. Ancak, foto muhabiri, gözü gibi koruduğu fotoğraf kâğıdını çoğunlukla kendisi yıkamayı tercih eder ve ondan, iyi çerçeveye alınmış birkaç fotoğraf tabettikten sonra bunları yazı işleri müdürüne verir ya da bir basın foto ajansı aracılığıyla gazetelere satar.

roportaj-muhabiriRöportaj Muhabiri

Bir gazete, radyo veya televizyonun röportaj muhabiri, önemli bir olay hakkında okuyucularına, dinleyicilerine veya seyircilerine bilgi vermek için olay yerine gidip soruşturma yapar.

Advertisement

Röportaj muhabiri, kendisini ilgilendirebilecek bir olayın geçtiği yere gitmek üzere her an hazır bulunmalıdır. Olay meydana gelir gelmez, hiç vakit kaybetmeden otomobiline atlamalı yahut gara veya hava alanına gitmelidir. Röportaj muhabiri, olay yerine varır varmaz, araştırma ve soruşturmaya girişir, incelemeler yapar, görüşleri karşılaştırır. Hemen hemen daima beraberinde götürdüğü foto muhabirinin yardımıyla, olayın göze ve kulağa hitap eden (fotoğraf, ses kayıt bandı v.b.) tanıklarını toplar. Eğer önemli bir olayın meydana gelmesi bekleniyorsa, o zaman, röportaj muhabiri; gazete, radyo veya televizyonu temsil eden bir -özel muhabir- olur. Bir facia, bir suikast, politik ve sosyal olaylar ya da savaşla ilgili röportajlarda, muhabirin sıhhati, hürriyeti, hattâ hayatı tehlikeye girebilir.


Leave A Reply