Efsanevi Amerikalı Müslüman Boksör Muhammed Ali’nin Hayatı (Kısaca)

0

Muhammed Ali Kimdir? Efsanevi Amerikalı Müslüman boksör Muhammed Ali hayatı, biyografisi, boks kariyeri hakkında bilgi.

Muhammed Ali

Advertisement

Muhammed Ali; Amerikalı Müslüman boksördür (17 Ocak 1942, Louisville, Kentucky – 3 Haziran 2016, Scottsdale, Arizona). Müslüman olmadan önceki adı Cassius Clay. 1959’da Chicago‘da 17 yaşındayken ABD’de amatör boksun en büyük unvanı olan Golden Gloves’u (Altın Eldiven) kazandı. Bir yıl sonra aynı başarıyı bir kez daha yineledi. 1960 Roma Olimpiyatları’nda yarı ağır siklette şampiyon oldu. Aynı yıl profesyonelliği seçti. Şubat 1964’te Sonny Liston’dan dünya ağır siklet şampiyonluğunu aldı.

Daha sonra ağır unvan karşılaşmalarının yedisini nakavtla kazındı. Vietnam Savaşı’na karşı çıktığından askere gitmeyi reddetti (Nisan 1967). Birkaç ay sonra boks lisansı iptal edildi. 1965’te Müslüman oldu. Muhammed Ali adını aldı. Black Muslims (Kara Müslümanlar) örgütüne girdi, Abd’yi dolaşarak Zenci haklarının savunuculuğunu yaptı. 1970’te boks lisansının geri verilmesi üzerine ringlere döndü. Mart 1974’de, Joe Frazier ile yaptığı dünya şampiyonluğu maçını, 15 raund sonunda sayıyla yenilerek yitirdi. Bu aynı zamanda, boks yaşamının ilk yenilgisi oldu. Daha sonra Ken Norton ile karşılaştı ve bu maçı da yitirdi (Mart 1972). Şubat 1974’te Joe Frazier ile yaptığı rövanş maçını sayıyla kazandı. Ekim 1974’te, Zaire’nin (bugün Kongo Demokratik Cumhuriyeti) başkenti Kinşasa’da dünya şampiyonu George Foreman’ı 8. raundda nakavt ederek dünya şampiyonluğunu ikinci kez kazandı.

Muhammed Ali Güzel Sözleri

Advertisement
1977’ye kadar dünya ağır siklet şampiyonluğunu 10 kez başarıyla korudu.

Ekim 1975’te Manila’da Joe Frazier ile boks tarihine geçen üçüncü maçını yaptı, 14. raundda nakavtla kazandı. Şubat 1978’de Las Vegas’ta Leon Spinks’e şampiyonluğunu yitirdi. Bu maçın aynı yılın Eylül ayında New Orleans’da gerçekleşen rövanşında, Spinks’i sayıyla yenerek boks tarihinde dünya şampiyonluğunu üçüncü kez kazanan ilk ağır siklet boksörü oldu. 1979’da boksu bıraktığını açıkladıysa da, Ekim 1980’de yeni boks şampiyonu Larry Holmes ile yaptığı 25. Dünya Şampiyonluğu maçını yitirdi. Ekim’ 1981’de yeniden ringe çıktı.

Kanadalı Trevor Berbick ile Nassau’da (Bahama Adaları) profesyonel boks yaşamının 61. maçım oynadı, hiç bir varlık gösteremedi ve beşinci yenilgisini aldı. Ağır siklet boksuna ayak oyunların sokan, hareket getiren ve dünyanın en iyi ağır siklet boksörlerinden biri olarak kabul edildi. Kariyerinde sadece beş kez maç kaybetmiştir. Son yıllarda “parkinson” hastalığına yakalandı. Körfez bunalımında, Irak’ın elinde tuttuğu ABD’li rehineleri kurtarmak için, iyi niyet elçisi olarak Bağdat’ta S. Hüseyin ile görüştü (Ekim 1990).


Yorum yapılmamış

Leave A Reply