Muhammet Ali Kimdir? Efsanevi Amerikalı Müslüman Boksör Muhammet Ali’nin Hayatı

0
Advertisement

Muhammet Ali Kimdir? Efsanevi Amerikalı Müslüman boksör Muhammet Ali hayatı, biyografisi, boks kariyeri hakkında bilgi.

Muhammed Ali

Muhammet Ali; Amerikalı Müslüman boksördür (17 Ocak 1942, Louisville, Kentucky – 3 Haziran 2016, Scottsdale, Arizona). Müslüman olmadan önceki adı Cassius Clay. 1959’da Chicago‘da 17 yaşındayken ABD’de amatör boksun en büyük unvanı olan Golden Gloves’u (Altın Eldiven) kazandı. Bir yıl sonra aynı başarıyı bir kez daha yineledi. 1960 Roma Olimpiyatları’nda yarı ağır siklette şampiyon oldu. Aynı yıl profesyonelliği seçti. Şubat 1964’te Sonny Liston’dan dünya ağır siklet şampiyonluğunu aldı.

Daha sonra ağır unvan karşılaşmalarının yedisini nakavtla kazındı. Vietnam Savaşı‘na karşı çıktığından askere gitmeyi reddetti (Nisan 1967). Birkaç ay sonra boks lisansı iptal edildi. 1965’te Müslüman oldu. Muhammed Ali adını aldı. Black Muslims (Kara Müslümanlar) örgütüne girdi, ABD’yi dolaşarak Zenci haklarının savunuculuğunu yaptı. 1970’te boks lisansının geri verilmesi üzerine ringlere döndü. Mart 1974’de, Joe Frazier ile yaptığı dünya şampiyonluğu maçını, 15 raund sonunda sayıyla yenilerek yitirdi. Bu aynı zamanda, boks yaşamının ilk yenilgisi oldu. Daha sonra Ken Norton ile karşılaştı ve bu maçı da yitirdi (Mart 1972). Şubat 1974’te Joe Frazier ile yaptığı rövanş maçını sayıyla kazandı. Ekim 1974’te, Zaire’nin (bugün Kongo Demokratik Cumhuriyeti) başkenti Kinşasa’da dünya şampiyonu George Foreman’ı 8. raundda nakavt ederek dünya şampiyonluğunu ikinci kez kazandı.

Muhammed Ali Güzel Sözleri

1977’ye kadar dünya ağır siklet şampiyonluğunu 10 kez başarıyla korudu.

Ekim 1975’te Manila’da Joe Frazier ile boks tarihine geçen üçüncü maçını yaptı, 14. raundda nakavtla kazandı. Şubat 1978’de Las Vegas’ta Leon Spinks’e şampiyonluğunu yitirdi. Bu maçın aynı yılın Eylül ayında New Orleans’da gerçekleşen rövanşında, Spinks’i sayıyla yenerek boks tarihinde dünya şampiyonluğunu üçüncü kez kazanan ilk ağır siklet boksörü oldu. 1979’da boksu bıraktığını açıkladıysa da, Ekim 1980’de yeni boks şampiyonu Larry Holmes ile yaptığı 25. Dünya Şampiyonluğu maçını yitirdi. Ekim’ 1981’de yeniden ringe çıktı.

Advertisement

Kanadalı Trevor Berbick ile Nassau’da (Bahama Adaları) profesyonel boks yaşamının 61. maçım oynadı, hiç bir varlık gösteremedi ve beşinci yenilgisini aldı. Ağır siklet boksuna ayak oyunların sokan, hareket getiren ve dünyanın en iyi ağır siklet boksörlerinden biri olarak kabul edildi. Kariyerinde sadece beş kez maç kaybetmiştir. Son yıllarda “parkinson” hastalığına yakalandı. Körfez bunalımında, Irak’ın elinde tuttuğu ABD’li rehineleri kurtarmak için, iyi niyet elçisi olarak Bağdat’ta S. Hüseyin ile görüştü (Ekim 1990).


Kaynak – 2

Adını 1963 yılında Muhammed Ali olarak değiştiren Cassius Marcellus Clay Jr., başarılı boks kariyeri ve temsil ettiği siyasi fikirler nedeniyle tarihin en önemli profesyonel boksörlerinden biridir. 1999’da Sports Illustrated onu yüzyılın Sporcusu seçti. Üç kez Dünya Ağır Siklet Şampiyonasını kazandı, ayrıca Kuzey Amerika Boks Federasyonu (NABF) tarafından verilen unvanı ve Olimpiyat altın madalyasını kazandı.

Muhammed Ali, 17 Ocak 1942’de Amerika Birleşik Devletleri, Kentucky, Louisville’de doğdu. Babası Cassius Marcellus Clay posterler çizdi ve piyano çaldı ve annesi Odessa O’Grady bir ev hanımıydı. Ali’nin bir kız kardeşi ve dört erkek kardeşi vardı. Babası bir Metodist olmasına rağmen karısı Cassius ve küçük kardeşi Rudolph’un Baptist olduğunu kabul etti.

Boks kariyeri bir Louisville polis memuru sayesinde başladı. On iki yaşında bir hırsız bisikletini kaptığında, sorumlu olduğu Louisville kentindeki Columbia Gym’de bulunan polis memuru Joe Martin’in ağladığını görünce koşarak haber verdi. ve hırsızı dövmek istediğini söyleyen Joe Martin, herhangi bir kavgaya girmeden önce ona boks öğrenmesini tavsiye etti. Cassius bir süre sonra spor salonundan memnun kaldı ve oldukça sakatlandığı ilk dövüşünden sonra Martin’in talimatıyla daha fazla eforla antrenman yapmaya başladı.

Gençliğinde akademisyenlere başvurma eksikliğini spora olan bağlılığıyla telafi etti. Bu süre boyunca Muhammed Ali, Kentucky’nin altın eldivenlerini 6 kez kazandı ve bu, okul müdürünün kötü notlarına rağmen ona saygıyla bakmasını sağladı. Bir rivayete göre okul müdürü bir gün fakültenin geri kalanına Clay’in okulu ünlü yapacağını söylemiş.

Ali’nin amatör rekoru 100-5 idi (Yüz galibiyet – beş mağlubiyet).

1960 yılında, Muhammed bir sporcunun kazanabileceği en yüksek ödüllerden birini kazandı. Roma’daki Olimpiyat Oyunlarında hafif sıklet kategorisinde altın madalya kazandı. O andan itibaren profesyonel bir boksör olarak kabul edildi ve dönemin en önemli boks koçlarından biri olan Angelo Dundee ile antrenman yapmaya başladı. potansiyel.

Advertisement

Profesyonel boksta ilk galibiyetini 29 Ekim 1960’ta aldı. O dövüşteki rakibi Tunney Hunsaker’dı. Bu zafer pek çoğunun ilkiydi çünkü önümüzdeki üç yıl içinde 19-0’lık bir rekora sahip olacaktı. Bunlardan 15’i nakavtla bitirdi.

En unutulmaz dövüşleri Sonny Banks, Alejandro Lavorante ve Archie Moore’a karşıydı. Bununla birlikte, diğerleri arasında Tony Esperti, Donnie Fleeman, Alonzo Johnson, Willi Besmanoff, Jim Robinson, Duke Sabedong ve Lamar Clark gibi efsanelerle de karşı karşıya kaldı.

Bir profesyonel olarak Muhammed Ali, 1964 yılında yirmi iki yaşında ağır siklet kategorisinde tartışmasız şampiyon unvanını kazandı. O, Muhammed Ali, yedi rauntta dünya ağır siklet şampiyonu Sonny Liston’ın kemerini aldıktan sonra , boks tarihinin bir parçası olacak ve 20. yüzyılın en iyi boks sporcularından biri olarak seçilecekti .

1964 yılında bilinen adıyla Cassius Clay, Müslüman oldu ve adını “Allah’ın sevgilisi” anlamına gelen “Muhammed Ali” olarak değiştireceğini söyledi. “Clay” seçmediği bir köle soyadı olduğu için seçmişti.

Birkaç yıl sonra tekrar Sonny Liston ile karşılaştı ve onu ilk turda yendi. Dövüş, “boks tarihindeki en güzel nakavtlardan biri” olarak kabul edilen ve hayalet el olarak bilinen şeyle sona erdi.

1967’de Ali, Vietnam Savaşı sırasında orduya katılmayı reddetti ve bunun nedenlerinden biri de Müslüman olmasıydı. Vicdani retçi olduğunu beyan etti. Ali, Silahlı Kuvvetlerde görev yapmayı reddettiği için beş yıl hapis ve 10.000 dolar para cezasına çarptırılmasına aldırış etmedi. Sonuç olarak, firar etmekle suçlandı ve boks yetkilileri mevcut unvanını elinden aldı. 1970 yılında ringe geri döndü ve iki dövüş kazandı. Bir yıl sonra, 1971’de Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi cezasını kaldırdı.

Özel hayatına gelince, dört kez evlendiğini ve yedi kızı ve iki oğlu olduğunu söyleyebiliriz. İlk karısı Sonji Roi Clay’di, ardından Belinda Boyd, ardından Veronica Porche ve sonunda Yolanda Williams ile evlendi. Farklı evliliklerine bölünmüş dokuz çocuğu var.

Ali son kez 11 Aralık 1981’de Nassau’da Trevor Berbick’e yenildi. 1984 yılında Parkinson teşhisi kondu ve doktorlarından biri, bir boksör olarak kariyerinin, kafasına isabet eden darbeler nedeniyle buna neden olabileceğini söyledi.

Ali, Atlanta’daki 1996 Olimpiyat Oyunlarında stadyumda Olimpiyat meşalesini yaktı. 27 Temmuz 2012’de Londra’daki 2012 Olimpiyat Oyunları Anma Günü açılış törenlerinde Olimpiyat bayrağının sahibi oldu. Muhammed, 4 Haziran 2016’da 74 yaşında öldü. Solunum sorunları nedeniyle kaldırıldığı Phoenix, Arizona’daki bir hastanede öldü.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply