Muhteşem Gatsby Kitap Özeti Konu ve Karakterler, F. Scott Fitzgerald

0
Advertisement

F. Scott Fitzgerald’in Muhteşem Gatsby (Great Gatsby) isimli kitabının özeti, konusu ve karakter analizi. Muhteşem Gatsby hakkında bilgi.

Muhteşem Gatsby

Muhteşem Gatsby, Amerikalı yazar F. Scott Fitzgerald tarafından 1925’te yayınlanan bir kurgu romanıdır. Fitzgerald’ın 1920’lerin Caz Çağı’ndaki kendi deneyimlerinden ilham alan Muhteşem Gatsby, Long Island’ın, West Egg ve East Egg kurgusal kasabalarında yaşayan bir dizi karakter aracılığıyla dönemin refahını ve hedonizmini yakalıyor. Eleştirmenlerden ve izleyicilerden gelen soğuk tepkilere rağmen, birçok modern bilim insanı Great American Novels kanonuna Muhteşem Gatsby’i dahil ediyor. 1998’de Modern Kütüphane, Muhteşem Gatsby’i 20. yüzyılın en iyi 2. İngilizce romanı olarak seçti. Kitap Hakkında Daha Fazla

Muhteşem Gatsby

Kitabın Özeti

Anlatıcı Nick Carraway, I.Dünya Savaşı’ndan döndükten sonra Long Island’a taşınır. Minnesota’lı olmasına rağmen savaştan sonra huzursuz hisseder ve Doğu Kıyısı’nın Orta Batı’dan daha ilginç ve heyecan verici olduğuna inanır.

Kurgusal “West Egg” kasabasına taşındıktan ve tahvil satıcısı olarak işine başladıktan sonra, Nick, uzaktan kuzeni Daisy ve kocası Tom Buchanan ile bir araya gelir. İkisi de çok zengin ailelerdendir ve Tom başarılı bir iş adamıdır. Nick ayrıca profesyonel bir bayan golfçü olan arkadaşları Jordan Baker ile tanışır. Tom ve Daisy, “yeni parası” olan insanların yaşadığı West Egg’in daha prestijli “eski para” karşılığı olan East Egg’de yaşıyordur. Tom’un ayrıca George adında bir benzin istasyonu ve araba galerisi sahibinin eşi Myrtle Wilson adında bir metresi vardır.

Bir gece Nick, komşusu Jay Gatsby ile tanışır. Gatsby son derece zengin olmasına ve evinde cömert partiler düzenlemesine rağmen, çok az yakın arkadaşı vardır. Nick’i partilerinden birine davet eder ve tanışırlar. Jordan, Gatsby ve Daisy’nin bir zamanlar romantik bir ilişki içinde olduklarını bildirmek için Nick’le yaklaşır ve yeniden bir araya gelebilmek için Nick’ten yardım ister.

Advertisement

muhteşem gatsby

Gatsby ve Daisy bir ilişkiye başlar ve kısa süre sonra Tom bu ilişkinin farkına varır. Gatsby’yi aşağılar ve Daisy’ye Gatsby’nin bir suçlu olduğunu söyler. Bu doğrudur: Gatsby paralı bir aileden değil, mütevazı bir Ortabatı ailesinden gelmektedir. Kendini zengin etmeyi başarmış bir alkol kaçakçısıdır. Daisy ve Gatsby arabayla uzaklaşır ve Daisy kazayla Myrtle üzerinden geçer.

İkili arabayı durdurmaz ve daha sonra Tom perişan halde George’u arabayı Gatsby’nin sürdüğüne ikna eder. George, Gatsby’nin peşine düşer, onu öldürür ve sonrasında intihar eder. Gatsby’nin partilerine çağırdığı misafirlerden veya iş yaptığı suç ortaklarından hiçbiri cenazesine katılmaz. Hayal kırıklığına uğrayan Nick, Ortabatı’ya dönmeye karar verir.

Karakterler

Jay Gatsby (James Gatz)

Gatsby, elbette, hem romanın başlık karakteri hem de kahramanıdır. Gatsby gizemli, fevkalade zengin bir genç adamdır. Her cumartesi, West Egg’deki gösterişli Gotik konağı, abartılı partilerin yeri olarak hizmet veriyor. Romanın ilerleyen bölümlerinde gerçek adının James Gatz olduğunu öğreniyoruz; yoksul bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak Kuzey Dakota’da doğdu. Gatsby, I.Dünya Savaşı’nda Ordu’da hizmet ederken, Daisy Fay’le (şimdi Daisy Buchanan) tanıştı ve ona tutkuyla aşık oldu. Kısa bir süre bir milyoner için çalıştı ve yüksek sosyetenin insanları ve gelenekleri ile tanıştı. Bu, Daisy’ye olan sevgisiyle birleştiğinde, Gatsby’ye hayatını servet edinmeye adaması için ilham verdi.

muhteşem gatsby

Nick Carraway

Romanın anlatıcısı Nick Carraway, varlıklı Minnesota ailesinden geliyor. Tahvil işini öğrenmek için New York’a gider; orada, hem Gatsby hem de Buchanalılarla ilişki kurar. Nick, dürüst, sorumlu ve adil olmasına rağmen, East Egg ortamının bazı kusurlarını paylaşıyor. Bununla birlikte, romanın tüm karakterleri arasında, kendisini alışılmadık duyarlılığa sahip genç bir adam olarak ifşa ederek Gatsby’nin “büyüklüğünü” tanıyan tek kişidir.

Advertisement
Daisy Buchanan

Daisy, Nick’in kuzeni, Tom’un karısı ve Gatsby’nin sevdiği kadındır. Jay Gatsby’yi savaşın sonuna kadar bekleyeceğine söz vermişti, ancak Tom Buchanan ile tanıştıktan ve aşırı servetini Gatsby’nin yoksulluğuyla karşılaştırdıktan sonra sözünü tutmadı. Daisy zayıflığını, bir bahane olarak kullanır.

Tom Buchanan

Acımasız, iri yarı bir adam olan Tom Buchanan, Daisy gibi son derece zengin bir Ortabatı ailesinden gelen eski bir Yale futbolcusudur. Irkçılığı ve cinsiyetçiliği, yükselen sosyal konumu hakkındaki derin güvensizliğinin belirtisidir. Tom, hem karısını hem de metresini fiziksel olarak tehdit eden acımasız bir kabadayıdır. O, tam bir ikiyüzlüdür: karısını sadakatsizliği nedeniyle mahkum etse de, bir ilişkiyi kendi başına sürdürmekten çekinmez.

Jordan Baker

Daisy’nin uzun süredir arkadaşı olan Jordan Baker, ilk turnuvasını kazanmak için hile yapan profesyonel bir golfçüdür. Jordan, Nick’in başlangıçta zorlayıcı bulduğu erkeksi, buzlu bir tavırla son derece alaycı. İkili kısa süreliğine kaynaşır, ancak Jordan, kendisi kadar yozlaşmış ve çökmüş olduğu gerekçesiyle onu reddeder.

Myrtle Wilson

Dünyevi, canlı ve şehvetli bir kadın olan Myrtle, hayatını iyileştirmek konusunda çaresizdir. Eski püskü bir garajı işleten George Wilson ile sevgisiz bir evliliği paylaşıyor. Tom Buchanan ile uzun süredir ilişkisi var ve karısı Daisy’yi çok kıskanıyor. Kocasıyla kavga ettikten sonra sokağa koşar ve Gatsby’nin arabası altında kalarak ölür.

George B. Wilson

George, tek tutkusu karısı Myrtle’a olan sevgisi olan kayıtsız, fakir bir adamdır. Myrtle’ın Tom’la ilişkisi yüzünden mahvolur. Ölümünden sonra, kederinin büyüklüğü Wilson’ı, kendisi intihar etmeden önce Jay Gatsby’yi öldürmeye yöneltir.

Henry Gatz

Gatsby’nin babası; oğlunun yardımı onu yoksulluktan kurtaran tek şeydir. Gatz, Nick’e oğlunun abartılı planlarını ve kendini geliştirme hayallerini anlatır.


Leave A Reply