Mum Nedir?

0
Advertisement

Mum nedir nasıl elde edilir? Mum ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

mum

İç yağı, ya da parafinden yapılan, basit bir aydınlatma aracıdır. Ortalama 20 santim uzunluğunda, 3 santim çapında bir silindir biçimindedir. Ancak çok değişik şekillerde ya da istenen şekillerde ve büyüklüklerde mum kolayca yapılabilmektedir.

İçinde ışığı verecek olan bir fitil bulunur. Parmak boyunda, renkli, süslü, küçük mumlar olduğu gibi, kiliselerde yakılan insan boyunda büyük, kalın mumlar da vardır. Mum, şamdanın oyuk yerine oturtularak yakılır.

Mum, İç yağından elde edilen «stearik asit» ten yapılır. Bu madde, buharla ısınan çift diplı kazanlarda eritilir, billurlaşıncaya kadar dinlendirilir. Sonra maden kalıpların içine dökülür. Bu silindir biçimindeki kalıpların ortasında borik aside batırılarak yanma kabiliyeti artırılmış pamuk fitiller bulunur. Kalıplar soğuyunca açılır, içinden mumlar çıkartılır. Üzerleri temizlenip düzeltilir, aynı boya kesilir, sonra da paketlenerek satışa çıkarılır. Parafinden mum yapılmak istendiğinde kalıplar ısıtılır, sonra birden soğuk suya daldırılarak soğutulur.

Advertisement

«İspermeçet mumu» denilen bir başka çeşit mum balinadan elde edilen bir maddeden yapılır.


Leave A Reply