Murana Balığı Hakkında Bilgi

0

Murana Balığı nasıl bir hayvandır, özellikleri nelerdir? Murana Balığı nerede yaşar, beslenmesi, yapısı Murana Balığı hakkında bilgi.

Murana Balığı

Murana Balığı Hakkında Bilgi

Murana, (Latincesi Muraena) Muraenidae familyasından sıcak denizlerde yaşayan süzgeçsiz balıktır. Büyük bir yılanbalığına benzer, yüzgeçleri yoktur.

Uzunluğu bazen birkaç metreyi bulur. Derisi çıplak ve parlak renklidir. Çok yırtıcıdır. İki çenesinde de iri dişler vardır. Üst çenesi alt çenesinden daha uzundur. Daha çok denizlerin kıyı şeritlerinde yaşar, ırmaklara da girer. Tüm yüzgeçsiz balıklar gibi bir yassıbaş biçiminde doğar, başkalaşım geçirerek son biçimini alır. Eti lezzetlidir, yılanbalığı gibi pişirilir.

Muraena, Muraenidae familyasındaki on iki büyük yılan balığı türünün cinsidir.

Bu cins Akdeniz’de yaygındır ve tropik ve subtropikal denizlerde, özellikle kayalık kısımlarda veya mercan resiflerinde bol miktarda bulunur. Çoğunlukla, uzun bir yüzgeç baştan arkaya doğru uzanır, kuyruğu havalandırmaya doğru çevirir, ancak pektoral ve ventral yüzgeçlerden mahrumdur. Deri, çeşitli ve parlak renklerle süslenmiş birçok türde, ölçeksiz ve pürüzsüzdür.

Ağzı geniştir, çeneler güçlüdür ve genellikle keskin, sivri uçlu dişlere sahiptir; bu, Muraena’nın avını (diğer balıklardan oluşan) ele geçirmesini değil, aynı zamanda düşmanları üzerine ciddi ve bazen tehlikeli yaralar vermesini de sağlar. Sığ suda gizlenme yerlerine yaklaşan insanlara saldırır ve balıkçılar tarafından korkulur. En az bir tür olan Muraena retifera, farenks içinde hareketli olan ve avı tutmaya yardımcı olmak için hızla ileri doğru itilebilen ek bir “raptorial faringeal çeneye” sahiptir.

Türleri

Muraena appendiculata
Muraena argus
Muraena clepsydra
Muraena helena
Muraena lentiginosa
Muraena melanotis
Muraena pavonina
Muraena retifera
Muraena robusta


Leave A Reply