Mürekkebi Kim İcat Etti? İlk Mürekkebi Kimler Kullanmıştır?

0

Mürekkebi kim buldu? İlk mürekkebi kimler ve nasıl icat, ne zaman icat ettiler? Mürekkebin tarihçesi hakkında kısaca bilgi.

Mürekkep

Advertisement
Mürekkebi Kim İcat Etti?

Tarih öncesi atalardan bugüne, insanlar birçok iletişim biçimi geliştirdiler. İnsanlar tarafından keşfedilen en önemli araçlardan biri, yazılı olarak iletişim kurmaktır.

İnsanlar ilk önce mağara duvarlarına resim çizdi, resimli yazı yazdı sonra taşlara yazdı ve bir kelime hazinesi geliştirdi. Zaman ilerledikçe, şekiller ve sesler yazılı forma dahil edildi. MÖ 2100 yılından kalma Mezopotamya’dan günümüze ulaşan en eski metinler, kil tabletlere sazlık veya taş kalemle yazılmıştır. Bunlar, o zamana kadar, insanların yazılı iletişimde gelişme gösterdiğinin işaretleridir.

Mürekkebin tarihi

5000 yıl önce ilk mürekkebi keşfedenler Çinlilerdi. Mürekkep halen aynı formda kullanılıyor. Bugün kullandığımız sıvı Hindistan mürekkebi de Çinli tarafından keşfedildi. Mürekkebi bu şekilde adlandırıldı çünkü mürekkebi yapmak için kullanılan karbon siyahı Hindistan’dan tedarik edildi. Hindistan Mürekkebi’nin üretimini yapan Cao Wei Hanedanlığı (220 MS – 265 AD) idi.

Mürekkebin kullanımı, renkleri ve bileşimi farklı ihtiyaçlara uyarlamak için yıllar içinde değişti.

Advertisement


Leave A Reply