Mürekkep Balığı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Mürekkep Balığı ile ilgili genel bilgilerin ve mürekkep balığı resminin yer aldığı yazımız.

Mürekkep Balığı

Gerçekte, balık değildir; yumuşakçaların kafadanbacaklılar sınıfından bir deniz hayvanıdır. Kıyılarımızdakilerin boyu 30-40 santim arasındadır.

Mürekkep balığı, yanlarındaki dalgalı yüzgeçler sayesinde, gayet yavaş yüzer. Düşmanından kaçamayacağı bir durumda kalınca, karın boşluğundaki özel bir keseden, «sepya» denen, siyaha yakın renkte bir sıvı püskürtür. Suları karartıp böylece düşmanından kurtulmuş olur. Bazan da vücudunun bir kısmını kumlara gömerek, bulunduğu yerin rengini alır.

Mürekkep balığının vücudu boş bir çuvala benzer. Hayvanın ağzı çuvalın açık yerindedir. Bunun etrafında, çepeçevre 8’i kısa, 2’si uzun olmak üzere 10 ayak bulunur. Kısaların iç yüzleri, uzunların da uçlarındaki kabarık kısımların üstü küçük çekmenlerle kaplıdır. Hayvan bu kısa ayakları ile kayalara tutunur, uzun ayaklarını birden fırlatarak yakınından geçen küçük balıkları, kabuklu deniz böceklerini yakalayıp yer.

Advertisement

Mürekkep balığının sırtında sert, yassı bir kemik vardır, sırt derisinin içinde de özel boya maddeleri bulunur. Hayvan, gerekince, bu maddeler sayesinde rengini değiştirerek bulunduğu yere uyar. Karın kısmı, genişçe bir boşluktan ibarettir. Bunun içinde solungaçlar yer almıştır. Torbanın baş tarafında deniz suyunun girdiği küçük bir delikle, çıktığı bîr başka delik bulunur. Ayrıca, barsağın sonuyla mürekkep kesesi de buraya açılır. Mürekkep balığı karın boşluğundaki suyu hızla dışarı püskürterek, bunun tepkisiyle suyun içinde geri geri de yer değiştirebilir.

Mürekkep balıkları yumurtayla ürerler. Yaz aylarında kıyılara kadar yaklaşıp yumurtalarını taşların, yosunların arasına bırakırlar. 1 mm. uzunluğundaki yumurtaları siyahtır, salkım biçimindedir. Birçok yerlerde mürekkep balıklarını yerler. Boyalı maddesinden mürekkep yapılır. Kurutulan kemiklerini de kanarya kafeslerine, kuşların gagalarını bilemeleri için koyarlar.


Leave A Reply