Mürekkep Yalamak Ne Demektir? Deyimin Anlamı Hikayesi ve Örnek Cümleler

0

Mürekkep Yalamak ne demek, ne anlama gelir? Mürekkep Yalamak deyiminin hikayesi, anlamı, Mürekkep Yalamak ile ilgili örnek cümleler.

Mürekkep Yalamak Deyiminin Hikayesi

Mürekkep Yalamak

“Mürekkep Yalamak Anlamı”

çok okumuş, yazmış olmak anlamında kullanılan bir deyimdir.

Mürekkep Yalamak Deyiminin Hikayesi

Yazı yazmak için şimdilerde kullanılan renkli renkli kalemlerin yerine eskiden, mürekkep ile divit kullanılırmış. Bazen haliyle yanlış yazıldığı da olurmuş. Bu durumda yazıyı yazan, yanlış olan yeri yalar, mürekkep silindikten sonra tekrar yazarmış.

İşte bu düzeltme işinden dolayı, yazı ve ilim öğrenme işiyle uğraşan insanlar sık sık mürekkep yalamak zorunda kalırmış.

Mürekkep yalamak deyimi, ilimle uğraşan, bilgili olan, hayatını ilim öğrenmeye adayan insanları anlatmak için kullanılır.


Matbaanın yaygınlaşmasından önce kitapların el ile yazıldığı malum. El yazması kitapların sayfaları hazırlanırken pürüzleri kaybolsun ve kalemin kayganlığı sağlansın diye parşömenlerin üzeri aher denilen bir tür sıvı ile cilalanır, ardından mühürlenirmiş. Yumurta akı ve nişastadan yapılan aher, kâğıt üzerinde kaygan bir tabaka oluştururmuş, ancak suyu görünce hemen erirmiş. Aherin bu özelliğinden dolayı hattat veya müstensihler bir hata yaptıklarında onu silmek için serçe parmaklarının ucunu ağızlarında ıslatıp hatalı kısmın üzerine sürerler, böylece aher, dağılır, aherle birlikte hata da kaybolurmuş. Bazen uzun bir cümle silinmesi gerektiğinde aynı işlemi tekrarlamak gerektiğinden, hattatın serçe parmağına gelen mürekkep, ister istemez diline geçer, böylece hattat mürekkebi yalamış olurmuş.

Bu durumdan alınan ilhamla okuma-yazma işiyle uğraşmış, ilim tahsil etmiş kişiler hakkında “mürekkep yalamış” ifadesi kullanılır.

Mürekkep Yalamak İle İlgili Cümleler

  • *** Nişanlısı eli yüzü düzgün, mürekkep yalamış bir gençti.
  • *** Mürekkep yalamış olduğundan ötürü, bu davranışı beni çok şaşırttı.
  • *** Şirketimize mürekkep yalamış, yirmili yaşlarda bir çalışan almayı düşünüyoruz.
  • *** Mürekkep yalamış kişilerle kültürel konularda tartışmak kolay olmasa gerek.
  • *** Abdullah Efendi mürekkep yalamış, aklı başında, yakışıklı bir delikanlıydı.
  • *** Köydekiler mürekkep yalamış hiç kimseye tahammül edemeyecek kadar cahildiler.
  • *** Evleneceğim kişi mutlaka mürekkep yalamış biri olmalı.
  •  *** Mürekkep yalamış ,insanların halleri davranışları ve düşünme biçimleri daha farklı oluyor.
  •  *** Karşısına yakışıklı mürekkep yalamış bir genç çıkmıştı.

Leave A Reply