Mureşul Irmağı (Mureş Nehri) Nerededir? Konumu ve Özellikleri Hakkında

0
Advertisement

Mureşul Irmağı (Mureş Nehri) nerededir? Mureş nehrinin coğrafi konumu, özellikleri, geçtiği yerler ve kolları nelerdir? Hakkında bilgi.

Mureşul Irmağı

Mureşul Irmağı (Mureş Nehri)

Mureș Doğu Avrupa’da 789 kilometrelik (490 mil) bir nehirdir. Drenaj havzası 30.332 km2 (11.711 km2) bir alanı kaplamaktadır. Romanya, Doğu Karpat Dağları’ndaki Hășmașu Mare Sıradağından doğar ve Olt nehrinin ana kıyılarına yakın yükselir. Güneydoğu Macaristan’da Szeged. Romanya’da uzunluğu 761 km (473 mi) ve havza büyüklüğü 27,890 km2’dir (10,770 m2).

Mureș Nehri, Rumen ilçeleri Harghita, Mureș, Alba, Hunedoara, Arad ve Timiș ve Macar ilçesi Csongrád’dan akmaktadır. Mureș / Maros’taki en büyük şehirler Romanya’da Târgu Mureș, Alba Iulia, Deva ve Arad ve Macaristan’da Makó.

Mureș / Maros’un Macar menzili, devlet sınırı boyunca 73 km (45 mil) uzunluğundadır. Nehrin kuzey tarafında yaklaşık 28,5 km2 (11,0 sq mi) Körös-Maros Ulusal Parkı’nın bir parçası olarak korunmaktadır. Maros Taşkın Alanı Koruma Alanı, galeri ormanları, taşkın yatağı çayırları ve Szeged yakınlarındaki 0.6 km2 (0.23 m2) orman rezervinden oluşur.

Tarihçesi

Orta çağda iri sallarda nehir üzerinde tuz ticareti yapılıyordu.

Advertisement

Nehrin ilk olarak MÖ 484’te Maris adını taşıyan Herodotus tarafından bahsedildiği bilinmektedir. Strabo buraya Marisos (Μάρισος) diyordu. Latince Marisus olarak biliniyordu; MS 948’de Bizans İmparatoru Konstantin VII’nin bir belgesinde Moreses adı altında da yer almaktadır.

Ayrıca Transilvanya Vanonası yerleşimleri ve önceki Habsburg yönetimi nedeniyle Almanca olarak Mieresch, Marosch veya Muresch olarak da biliniyordu. Osmanlılarda Türkçe olarak Maroş veya Muriş olarak biliniyordu.

Mureş Nehri

Nehrin Kolları

Aşağıdaki nehirler Mureș nehrinin kollarıdır (kaynaktan ağza):

Solda: Cărbunele Negru, Senetea, Fierăstrăul, Șumuleul Mare, Borzontul Mare, Borzontul Mikrofon, Pietrosul, Bacta, Limbuș, Piatra, Eseniu, Martonca, Calnaci, Muscă, Gălăuțaș, Zăpodea, Măgodu, Sără, Mağusa, Sarerud, , Borzia, Sebeș, Fițcău, Idicel, Deleni, Gurghiu, Mocear, Beica, Habic, Petrilaca, Valea cu Nuci, Terebici, Pocloș, Budiu, Niraj, Pârâul Mare, Lăscud, Sărata, Șeulia, Valea Luncilor, Ahain, Făin, Ciunga, Pusta Băgăului, Rât, Târnava, Hăpria, Sebeș, Pianul, Cioara, Cugir, Vaidei, Romos, Orăştie, Turdaș, Strei, Tâmpa, Cerna, Herepeia, Căoi, Vulcez, Leșnic, Săcămabra, Doi, Valea Mare, Sălciva, Peștiș, Căpriorișca, Somonița, Birchiș, Izvor, Corbul, Fiac, Suliniș, Lalașinț, Chelmac, Pârâul Mare, Șiștarovăț, Țârnobara, Sinicoț, Valea Fânețelor de Jos, Zádă

Sağda: Chindeni, Arinul Scurt, Chirtoegher, Strâmba, Pârâul Noroios, Belcina, Lăzarea, Ghiduț, Ditrău, Faier, Jolotca, Filipea, Sărmaș, Ciucic, Toplița, Călimănel, Mermezeu, Zebăia, Obgra, Ilgra, Ilgra, Ilgra, Ilgra, Ilgra , Bistra, Pietriș, Dumbrava, Râpa, Agriș, Lueriu, Luț, Șar, Voiniceni, Cuieșd, Valea Fânațelor, Șăușa, Valea din Jos, Lechința, Ranta, Pârâul de Câmpie, Grindeni, Arieș, Unirea, Cișiv, Ciugud, Lopadea, Aiud, Gârbova, Geoagiu (Alba), Galda, Ampoi, Pâclișa, Valea Vințului, Blandiana, Stânișoara, Băcăinți, Homorod, Geoagiu (Hunedoara), Boiul, Bobâlna, Valea lui Sânpetru, Lazu, Vätru, Cerga, Ceru , Bejan, Boz, Sârbi, Băcișoara, Gurasada, Zam, Almaș, Petriș, Crăciuneasca, Troaș, Vinești, Stejar, Julița, Valea Mare, Grosul, Monoroștia, Bârzava, Nadăș, Conop, Korniş, Milova, Jernova, Șoimoș, Radna, Cladova, Crac, Száraz-ér

Advertisement


Leave A Reply