Murgul Nerededir?

0

Murgul nerededir? Murgul hangi ilimize bağlıdır? Murgul ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

murgulMurgul; Artvin İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 9 köyü vardır. İlin batısında; batıdan Arhavi ve Rize’nin Fındıklı ilçeleriyle çevrilidir. İlçe toprakları dağlık yapıdadır.

Advertisement

Kuzeyden Çomak Dağı (1.890 m), güneyden Alacadağ (2.600 m) ilçe topraklarını çevreler. Bu iki dağ kütlesinin arasından akan Murgul Çayı, Çoruh ırmağı’na karışır. Karadeniz iklimi egemendir. Yıllık ortalama sıcaklık 12°C, yağış tutarı 650 mm’dir. Doğal bitki örtüsünü çam, göknar, ladin, kayın ve kestane ağaçlarıyla kaplı ormanlar oluşturur. Ekonomi, büyük oranda Murgul’da 1950’de kurulan Bakır İşletmeleri ile ormancılığa dayanır. Murgul Bakır İşletmeleri’nin açtığı çevre kirliliği, çevredeki orman örtüsünü yok etmiş, tarımsal üretimin büyük çapta düşmesine yol açmıştır. Tarımsal üretim (buğday, arpa, fındık, mısır, elma, ceviz) küçük çapta ve aile tüketimine yöneliktir. Kümes hayvanları, koyun, keçi ve sığır beslenir.

Artvin-Hopa Karay olu’na 16 km’lik bir yolla bağlanan ilçe merkezi, il merkezine 42 km uzaklıktadır. Daha önce Borçka İlçesi’ne bağlı bir bucakken 19 Haziran 1987’de ilçe yapıldı.


Leave A Reply