Mussolini Kısaca Hayatı

0

Faşizmin kurucusu olan ve 2. DÜnya Savaşında Hitler ile birlikte büyük insan kıyımlarına sebep olan ünlü diktatör Mussolini hayatı hakkında kısa bilgiler.

Benito MussoliniBenito Mussolini (1883 – 1945), İtalyan siyaset ve devlet adamıdır, faşizmin kurucusu ve aynı zamanda bir diktatördür. 1922’den 1943’e kadar İtalya’yı diktatörlükle idare etmiştir.

Advertisement

Mussolini, İtalya’nın Romagna bölgesinde, Dovia kasabasında doğdu. Annesi öğretmen, babası nalbanttı. Mussolini, 14 yaşındayken Mussolini Dovia yakınında Salesyalı papazların işlettikleri bir okula gönderildi. Mussolini okulun sıkı hayatına uyamıyordu. Kısa bir müddet sonra okuldan kovuldu. Daha sonra Forli’de başka bir okula gitti, orasını bitirdi. Bir ara ilkokul öğretmenliği yaptı. 1902’de İsviçre’ye gitti, geçimini işçilikle sağladı. Bir yandan da iktisat ve siyasal bilgiler öğrenimi yapmaya vakit buldu.

1904’te İtalya’ya döndü. 1909’da gazeteciliğe başladı. Bu sıralarda milliyetçilerle temasa geçti. 1912’de sosyalist partinin organı «Avanti» gazetesinin yazı işleri müdürü oldu. 1914’te sosyalist partisinden atıldı. 1915’ten 1917’ye kadar cephede savaştı. Yaralanınca ordudan ayrıldı.

Mussolini, 1919’da ilk Faşist topluluğunu kurdu. Eski Roma’nın şaşaalı devrini yeniden yaşatmak hevesine kapılmıştı. 1922’de Faşistler adamakıllı kuvvetlendiler, İtalyan hükümetini korkutacak hale geldiler. Kral III. Vittorio Emanuele Faşistlerle başa çıkamıyacağını anlayınca, idareyi Mussolini’ye bıraktı. Mussolini, böylece hiç kan dökmeden İtalya’nın başbakanı oldu.

İtalya’yı dünya çapında modern bir devlet haline getirmeyi amaçlıyordu. Bu arada İtalyan vatandaşlarının özgürlüklerinin kısıtlanması yolunda önemli adımlar atıp bunu başardı. Yalnız, diktatörlüğünün ilk yıllarında halka kendini sevdirmişti. Millete boş bir gurur aşılamaya, bu arada savaşçı bir akım yaratmaya çalışıyordu. Bu gayretlerin sonucu olarak, 1935’de Habeşistan’a karşı savaş açtı, 1936-39 İspanya İç Savaşı’nda General Franco’yu destekledi, daha sonra da Mihver devletleri’nden biri olarak, Almanya ve Japonya ile birlikte, İtalya’yı II. Dünya Savaşı’na sürükledi.

Advertisement

Savaşta İtalya yenilince Mussolini İsviçre’ ye kaçmak istedi. Yıllardan beri sevgilisi olan Clara Petacci de yanındaydı. Mussolini ile sevgilisi tevkif edildiler, Clara Petacci’de Mussolini ile birlikte istediğini söyleyince ikisi beraber idam edildiler. Cesetleri Milano’yo götürüldü ve günlerce halka teşhir edildi.


Leave A Reply