Mustang Atlarının Yapıları, Özellikleri Nelerdir? Mustanglar Hakkında Gerçekler

0

Mustang atları nasıl atlardır, nerede yaşarlar, kökeni nedir? Mustangların özellikleri, yaşam koşulları ve beslenmesi hakkında bilgi.

Mustang Atları Özellikleri – Yapıları – Hakkında Bilgi

Mustanglar, 16. yüzyılda İspanyol kaşifler tarafından Amerika’ya getirilen İspanyolların veya İberlerin atlarının torunlarıdır. Bu isim, İspanyolca “mustengo” kelimesinden türemiştir; bu, “sahipsiz canavar” veya “başıboş at” anlamına gelir. Pek çok insan mustangların belirli bir cins yerine vahşi atlar olduğunu düşünür.

Mustang atları

Kaynak: pixabay.com

Atlar, yaklaşık 4 milyon yıl önce Kuzey Amerika’da ortaya çıkan ve Avrasya’ya (muhtemelen Bering kara köprüsünü geçerek) 2 ila 3 milyon yıl önce yayılan Equus cinsine aittir. Kuzey Amerika atları Pleistosen sonunda 13.000 ila 11.000 yıl önce öldü, ancak o zamana kadar Equus Asya, Avrupa ve Afrika’ya yayıldı.

İspanyollar atları tekrar Amerika’ya getirdikten sonra, Kızılderililer kısa süre sonra bu canavarları nakliye için kullandılar. Bu atların fantastik dayanıklılık ve hızları vardı. Ayrıca, kuvvetli bacakları, yaralanmalara daha az eğilimli olmasını sağlar ve uzun yolculuklar için idealdir. O zamandan beri, mustanglar Fransız veya safkan atlarla çiftleşerek çoğaldı.

Mustang özellikleri

Mustanglar orta büyüklükte bir at cinsidir. Yaklaşık 140 ila 150 santimetre büyüklüğünde ve 360 kg ağırlığındadırlar.

Mustangların çok çeşitli renkleri vardır. Genellikle, kırmızımsı kahverengi olan koyu renkte bir kestane rengidirler. Ayrıca çeşitli renkler, yamalar, lekeler ve çizgiler olabilir.

Mustang atları

Kaynak: pixabay.com

Üremeleri

Diğer memeliler gibi, mustanglar da canlı doğum yaparlar. Bebeklerine yavru denir. Gebelik dönemleri 11 ay sürer. Mustanglar, tipik olarak nisan, mayıs veya haziran ayı başında taylarını doğurur. Bu, genç ata yılın soğuk aylarından önce büyümesi için zaman verir.

Mustangların doğal avcıları yoktur. İnsan müdahalesi olmadan, nüfusu dört yılda bir iki katına çıkabilir. Bazıları, bu hayvanların nüfus artışını azaltmaya yardımcı olacak doğum kontrol yöntemleri önermiştir.

Beslenmeleri

Atların yalnızca saman veya yulaf yedikleri yaygın bir yanılgıdır. Atlar omnivorlardır. Bu, bitki ve et yedikleri anlamına gelir. Çok az yiyecekle sağlıklı kilo alabilirler. Yetişkin mustanglar her gün yaklaşık 5-6 kilo yemek yerler.

Mustang atları

Kaynak: pixabay.com

Yetişme ortamı

Mustanglar batı Amerika Birleşik Devletleri’nin otlak alanlarında yaşar. Mustang popülasyonlarının çoğu, Montana, Idaho, Nevada, Wyoming, Utah, Oregon, Kaliforniya, Arizona, Kuzey Dakota ve New Mexico’da batı eyaletlerinde bulunur. Bazıları Atlantik kıyısında ve Sable, Shackleford, Assateague ve Cumberland Adaları gibi adalarda da yaşar.

Mustanglar büyük sürülerde yaşarlar. Sürü, yaklaşık sekiz dişi ve genç bir aygırdan oluşur. Sürü, bir dişi at veya kısrak ve 6 yaşından büyük bir aygır tarafından yönetilir. Sürüler zamanlarının çoğunu otların üzerinde otlayarak geçirirler, ancak oynadıklarını görmek alışılmadık bir durum değildir. Çoğunlukla, dövüşüyor gibi görünür, ancak gerçekte insanların çocukları ile güreşirken olduğu gibi oyun oynarlar.

Diğer gerçekler

Vahşi doğada Mustanglar 40 yıla kadar yaşayabilir. Zarar görmüş ya da engelli atlar sürü tarafından korunur ve vahşi doğada yaşayan diğer hayvan türleriyle karşılaştırıldığında oldukça uzun ömürler yaşayabilir.

Vahşi Batı’da, kovboylar mustangları yakalar, evcilleştirir ve satarlardı. Bu kovboylara “mustang koşucusu” deniyordu. Mustanglar ayrıca 20. yüzyılın başlarında etleri için avlandılar. Eti evcil hayvan yemlerinde kullanılıyordu.


Leave A Reply