Mutluluk Nedir? Nasıl Mutlu Olunur? Mutluluk İle İlgili Merak Edilenler

0
Advertisement

Mutluluk ve tuhaflıkları. Bugün uzun zamandır beklenen bu durumun bilimsel çalışmasından elde edilen bazı şaşırtıcı sonuçlardan bahsedeceğiz. Onlarla tanışmak ister misin?

Mutluluğa dair merak edilenler arasında öncelikle onu tanımlamanın zorluğu yer alır. Sevinç ve tatmin durumu olarak bilinir, ancak bu açıklama yetersiz kalır . Bu duyguyu yaratan bir psikoaktifin etkisi altında olan biri mutlu mudur?

Öte yandan, bu tatmin ve neşe hissini tetikleyen şey , kişiden kişiye büyük ölçüde değişir . Öyle olsa bile, neredeyse evrensel olarak bu coşkulu mutluluğu kışkırtan durumlar vardır: örneğin, aşık olmak. Mutlulukla ilgili bir başka merak konusu da bu olabilir: tamamen öznel bir konu. Herkes bir noktada bu harika duyguyu yaşamıştır ama normal şartlarda bu geçicidir . Bazen biraz daha uzun, bazen daha az sürer, ancak gerçek şu ki, onu maksimum seviyede çok uzun süre tutamazsınız. Mutlulukla ilgili çarpıcı olan bazı merakları görelim.

mutlu

Kaynak : pixabay.com

Mutlulukla ilgili meraklar: Onu üreten 3 faktör

Groningen Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre müzik, algıları ve duyguları değiştiriyor. Araştırma ayrıca mutlulukla ilgili merak edilenlerden birini de ortaya çıkarıyor: mutlu müzik neşe üretir . Aynı zamanda başkalarının yüzlerindeki mutluluğu tanıma yeteneğini de destekler.

Mutluluğu artıran bir diğer faktör ise spordur . Uzmanlar, fiziksel aktivitenin serotonin, dopamin ve endorfin üretimini arttırdığı konusunda hemfikir. Tüm bu maddeler iyi bir ruh haline sahip olmamıza yardımcı olur.

Konunun uzmanlarının yapmış olduğu bir başka ünlü araştırma , mutlu olmak için iki bileşene ihtiyacımız olduğuna işaret ediyor. Birincisi, varoluşu yeni deneyimlerle doldurmakla ilgilidir . İkincisi, sahip olduklarınıza sahip olmadıklarınızı istemekten daha çok değer verin.

Advertisement

Mutluluğu uzak tutan faktörler var

Mutluluğu deneyimlemeye yardımcı olan unsurlar olduğu gibi, onu uzak tutan başka unsurlar da vardır. Maryland Üniversitesi’nde 30 yılı aşkın süredir devam eden araştırma , bir kişinin ne kadar çok televizyon izlerse o kadar mutsuz olduğunu gösteriyor . Buna karşılık, zamanını kitap okuyarak ve sosyalleşerek geçirenler daha mutlu oluyor.

Mutluluk ile ilgili kompozisyon

Öte yandan, Ulster Üniversitesi’nden (İrlanda) bir rapor, bazı nedenlerden dolayı erkeklerin çocukluk döneminde kızlardan daha mutsuz olma eğiliminde olduklarını gösteriyor . Ya da başka bir deyişle, cinsiyet çocuklukta neşe duygusunu etkiler. Bu, mutlulukla ilgili kafa karıştıran meraklardan biridir.

Buna karşılık, aynı rapor kadınların ortalama olarak 47 yaşına kadar erkeklerden daha mutlu hissettiklerini gösteriyor . O andan itibaren, çoğu erkek daha mutlu hissettiğini bildirirken, kadınlar memnuniyetsiz hissetmeye başlar. Tabii ki, bu kuralın birçok istisnası olacak, ancak yine de mutlulukla ilgili merak edilenlerden biri.

Mutluluk hakkında daha fazla merak

Mutluluk denilince genellikle gündeme gelen konulardan biri de paradır. Mutlu hissetmek için ne kadar para gerekir? Nature Human Behavior’da yayınlanan bir araştırma bu soruya cevap veriyor. Her şey bunun yaşadığınız ülkeye bağlı olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, genel olarak, zengin insanlar mutlu olmak için daha fazla paraya ihtiyaç duyarken, daha az varlıklı insanlar daha az parayla daha mutludur .

Öte yandan, mutluluğun gerçekten bulaşıcı olduğuna dair kanıtlar var . Görünüşe göre mutlu insanlarla birlikte olmak, birinin mutlu hissetme şansını %15 artırıyor. Bu arkadaşlar için geçerlidir. Mutlu olan bir yabancıysa, artış %6’dır. Mesele şu ki, bu başarısız olmaz: mutlu insanlar, sadece mutlu oldukları gerçeğiyle, başkalarını daha mutlu ederler.

Advertisement

Mutlulukla ilgili merak edilen bir diğer konu da yaşla ilgili olmasıdır. Genel olarak, 65 yaş üstü insanlar 18-24 yaş aralığındakilere göre daha mutludur. Bunun nedeni, genç bir yetişkinin birçok karar ve zorlukla yüzleşmesi gerekirken, daha yaşlı birinin yüzleşmemesidir.

Zeki insanlardaki mutluluk, bildiğim en nadir şeydir.

Son olarak, mutlu hissetmenin yaşamı uzatan bir faktör olduğunu gösteren birkaç araştırma var . Kendini mutlu olarak tanımlayan insanlar daha az hastalanırlar ve daha yavaş yaşlanırlar. Ayrıca, sağlıklı yaşam tarzlarını kendiliğinden seçme eğilimindedirler. Bu, bizi her gün daha mutlu olmaya davet eden mutlulukla ilgili meraklardan biridir.


Leave A Reply