Myrtle Gonzalez Kimdir? İlk Latin ve Hispanik Kökenli Hollywood Kadın Yıldızı

0
Advertisement

Myrtle Gonzalez kimdir? Amerika sinema tarihinin önemli ilklerinden olan Myrtle Gonzalez Hollywood sinemasının ilk Latin, Hispanik kökenli film yıldızıdır. Myrtle Gonzalez hayatı ve kariyeri hakkında bilgiler.

Myrtle Gonzalez

Myrtle Gonzalez (28 Eylül 1891 – 22 Ekim 1918) Amerikalı aktris. 1913’ten 1917’ye kadar en az 78 sessiz dönem sinema filminde rol aldı, bunlardan 66’sı bir ve iki makaralı kısa filmdi. Hollywood’un ilk Latin ve Hispanik film yıldızı aktrisi olarak kabul ediliyor.

Myrtle Gonzalez en çok Vitagraph’ın altı makaralı uzun metrajlı draması The Chalice of Courage’da (1915) William Duncan’la oynadığı Enid Maitland rolüyle tanınıyordu. Bir dergi yazarı bir keresinde ona “Ekrandaki Nadide Beyaz Zambak” adını takmıştı.

Erken dönem.

Myrtle Gonzalez, 28 Eylül 1891’de Los Angeles, California’da Manuel George Gonzalez (1868–?) ve Lillian L. Cook’un (1874–1932) kızı olarak dünyaya geldi. Kardeşleri Stella M. Gonzalez (1892–1965) ve Manuel G. Gonzalez, Jr. (1898–?) idi. Baba tarafı, Meksika’nın yerli İspanyol Californio ailesinden gelirken, anne tarafından büyükanne ve büyükbabası İrlanda’da doğmuştur. Babası perakende bakkaldı, annesi eski bir opera ve popüler şarkıcıydı.

Myrtle, erken çocukluktan itibaren olağanüstü bir dramatik yetenek sergiledi ve iyi bir soprano sesi vardı. Birçok yerel konser ve yardımda yer aldı ve kilise korolarında şarkı söyledi. Daha sonra Fanny Davenport ve Florence Stone ile sahnede gençlik rolleri oynadı. Gonzalez’in ilk evliliği James Park Jones’du. Boşanmadan önce James Parks Jones, Jr. (c. 1911–1970) adında bir oğulları oldu.

Advertisement

Film kariyeri.

Los Angeles’ta büyüdüğü için film yapımcılığının memleketine kayması onun için büyük bir avantajdı. Gonzalez, Vitagraph ve Universal gibi stüdyolarda çalıştı.

Vitagraph’ta William Desmond Taylor’la birlikte beş filmde, komedi/drama Her Husband’s Friend (1913), drama Tainted Money (1914), komedi Millions for Defense (1914), drama The Kiss (1914) ve dram Kaptan Alvarez (1914).

Gonzalez, rollerinin çoğunda, açık havada güçlü bir kadın kahraman tipini simgeliyordu. Kariyerinin son altı yılında oynadığı filmlerin çoğu karlar ülkesi ve ormanlarla ilgili hikayelerdi.

Kişisel yaşam ve ölüm.

1 Aralık 1917’de o ve oyuncu/yönetmen Allen Watt (1885–1944) Los Angeles’ta evlendi. Daha sonra ekran işinden vazgeçti ve emekli oldu. Tanıştıkları Universal’da daha önce yönetmen yardımcısı olan Watt, o zamanlar ABD Ordusundaydı ve onunla birlikte Washington eyaletindeki Camp Lewis’e döndü. Ancak sağlığı iklim için çok zayıftı ve Yüzbaşı Watt, onu Güney Kaliforniya’ya geri gönderebilmek için emeklilik listesine alındı. Universal’da çalışmaya geri döndü ve yönetmenliğe başladı.

27 yaşındaki Gonzalez, 1918’deki dünya çapındaki İspanyol gribi salgını sırasında öldü. Öldüğü sırada, Los Angeles’ta, 908 West Thirtieth Street’teki ailesinin evindeydi.

23 Kasım 2022’de Google, onu Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Google Doodle’da öne çıkardı. 23 Kasım, başrolünü oynadığı 1914 yapımı The Level filminin vizyona girmesinin yıl dönümüdür.

Advertisement


Leave A Reply