N Harfiyle Başlayan Çiçekler, Baş Harfi N Olan Çiçek İsimleri Özellikleri

0
Advertisement

N harfiyle başlayan çiçeklerin isimleri, çiçek çeşitleri listesi. Baş harfi N olan çiçek türleri nelerdir? N Harfiyle Başlayan Çiçekler listesi

N Harfiyle Başlayan Çiçekler

Arka resim kaynak: pixabay.com

N Harfiyle Başlayan Çiçekler

nane

Nane

Güzel kokulu, ufak bir bitkidir. İkiçenekli bitişik taç yapraklıların ballıbabagiller familyasındandır. Yaprakları sapsızdır, çiçekleri ya beyaz, ya da menekşe rengi olur. Aralarında «su nanesi», «yaban nanesi», «yeşil nane» de bulunan, 15 kadar türü vardır. DEVAMI

nar çiçeği

Nar Çiçeği

Nar çiçeği halk arasında pek çok isimle anılmaktadır. Bu isimler ise Mekke gülü, Medine gülü ve Hibiskus olmaktadır. Nar meyvesi şifa dağıttığı gibi nar çiçeği de sağlıklı yaşam için tercih edilmesi gereken bir bitkidir. Nar çiçekleri açtığında toplanır ve kurutulur. Kuruyan çiçekler bitki çayı olarak da tüketilebilir.

nergiz

Advertisement

Nergis

Nergis, nergisgiller familyasından Narcissus cinsinden bitki türlerinin ortak adı. Bu bitkilerde sap 20-80 cm kadar yükselebilmektedir. Soğanlı olan bu bitkilerde taç yaprakları beyaz veya sarının karışımları şeklindedir. Çok güzel kokulu bir çiçektir.

nevruz otu

Nevruz Otu

Sıracagiller familyasından; yarım metre civarında otsu bir bitkidir. Kültür ve yabani olmak üzere iki çeşittir. Çiçekleri Aslanağazı’na benzer. En güzel türü Mor çiçekli Nevruz otu’dur. Yabanisi dağlarda yetişir.Yabanisi kalbe kuvvet verir. Kanı temizler balgam ve idrar söktürür. Tohumlarından 5-6 gr kadar yutulduğunda bağırsak şişkinliği ve sancılarına faydalıdır.

nilüfer

Nilüfer

Bir su bitkisidir ve kirli, çamurlu, sulak alanlarda yetişebilir, oldukça nadide çiçeklerden biri olarak tanımlanır. Yetiştiği alan gereği kendini temizleme yeteneği oldukça gelişmiş olan bu güzeller güzeli bitki, üzerine konan en ufak bir toz parçasını bile hemen temizleyebilir. Eski Mısır da dahil olmak üzere geçmiş zamanlarda bu çiçeğin “kutsal” sayıldığı birçok kültür olduğu biliniyor.

noel gülü

Advertisement

Noel Gülü

Yaygın olarak Noel gülü veya siyah hellebore olarak adlandırılan Helleborus niger, düğün çiçeği ailesindeki Ranunculaceae’deki herdem yeşil yıllık bir bitkidir. Zehirlidir. Çiçekler yaban güllerine benzese de, Noel gülü gül ailesine ait değildir.

nolana

Nolana

Solanaceae ailesinden trompet şeklinde çiçekleri olan yıllık bitkidir. Beyaz, mavi ve mor renkleri vardır. Tuza ve dona dayanıklı olup, tohumdan kolay üretilebilir. Boyu 15-30cm olan bu bitki yer örtücü ya da sarkıcı karakterde 1 metreye kadar yayılabilir. Kuraklığa dayanıklı olmasına rağmen nemli ve geçirgen humuslu toprak tercih eder. Tam güneşli alanlarda çiçek sayısı ve çiçeklenme süresi fazladır. Haziran – Eylül ayları boyunca sürekli çiçeklidir.


Leave A Reply