N Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler İsimleri Özellikleri – N İle Bitki

0
Advertisement

N harfiyle başlayan sebze ve meyvelerin isimleri, sebze, meyve çeşitleri listesi. Baş harfi N olan sebze ve meyve türleri nelerdir?

N Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler

nane

NANE

Güzel kokulu, ufak bir bitkidir. İkiçenekli bitişik taç yapraklıların ballıbabagiller familyasındandır. Yaprakları sapsızdır, çiçekleri ya beyaz, ya da menekşe rengi olur. Aralarında «su nanesi», «yaban nanesi», «yeşil nane» de bulunan, 15 kadar türü vardır. Nane, yemeklere konulmak üzere, aynı zamanda yapraklarından elde edilen kokulu yağı için yetiştirilir. DEVAMI

nar

NAR

Nar, genel olarak, sıcak ülkelerde yetişen bir bitkidir. Yabani olarak en çok Batı Asya’da, Kuzeybatı Hindistan’da bulunur. Yabani nar, özel olarak yetiştirilen nar bitkisinden farklıdır. Dış görünüş bakımından bir fundaya benzer. Ancak özel olarak yetiştirilen narlar ağaç gibi boylanırlar, 4,5-5 metre kadar yükselebilirler. DEVAMI

narenciye

Advertisement

NARENCİYE

Narenciye ya da turunçgiller, turunç, portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi ekonomik değeri yüksek olan Citrus cinsi meyve ağacı türlerini de içine alan bir bitki topluluğudur. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde narenciye türleri yetiştirilir. C vitamini açısından zengindirler.

Naşi Armudu

NAŞİ ARMUDU

Naşi armudu bir elma şekli ve büyüklüğünde yuvarlak bir meyvedir. Naşi armudunun içi beyazdır ve küçük bir çekirdeği vardır. Armut, ince, altın renkli bir cilde ve lezzetli taze bir tada sahiptir. Naşi armudu aslen Doğu Asya’dan gelir. Çin’de yetiştirilir. Naşi armudunda lezzetli taze, tatlı bir armut tadı vardır. Dahası, meyve sulu olduğu için susuzluğa iyi gelir.

nektarin

NEKTARİN

Şeftaliye benzeyen bir meyvedir. Şeftali ile nektarin arasındaki temel fiziksel fark şeftalilerin tüylü bir kaplamaya sahip olmasıdır, oysa nektarinler pürüzsüzdür. Genetik olarak neredeyse aynıdırlar, ancak ikisi arasında bir gen varyantı vardır. Şeftalilerden daha küçük, daha sert ve daha aromatik olma eğilimindedirler, ancak ağaçları hastalıklara karşı daha duyarlı olabilir.

Noni meyvesi

Advertisement

NONİ MEYVESİ

Noni Pasifik Adaları, Güneydoğu Asya, Avustralya ve Hindistan’da genellikle lav akıntıları arasında yetişen küçük yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Tarihte, noni giyim için kırmızı veya sarı bir boya yapmakta kullanılmıştır. Aynı zamanda, genellikle cilde uygulanan, ilaç olarak da kullanılmıştır. Günümüzde, noni meyvesi, yaprakları, çiçekleri, sapları, kabukları ve kökleri, uzun bir hastalık listesi için ilaç yapımında hala kullanılmaktadır. Bununla birlikte, noni’nin bu kullanımlar için etkinliği kanıtlanmamıştır.


Leave A Reply