N Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0

Dünyadaki baş harfi N olan, N harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? N Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

N Harfiyle Başlayan Ülkeler

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADI BAŞKENTİ
 Namibya Windhoek
 Nauru Yaren
 Nepal Katmandu
 Nijer Niamey
 Nijerya Abuja
Nikaragua Managua
 Niue Alofi
 Norveç Oslo

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.

Windhoek

Windhoek: Afrika’da bir ülke olan Namibya’nın başkentidir. Ülkenin orta kesiminde Orange Irmağı ağzının 644 km kuzeyinde, Walwis Koyu’na 407 km uzaklıkta yer alır. Yönetim, ticaret ulaştırma merkezidir. Kırmızı-beyaz şarap ve astragan kürk yapımıyla ünlüdür. Konserve et, konfeksiyon, ayakkabı v.b. hafif endüstri dallarının yanı sıra, yöresindeki verimli tarım alanlarının pazar yeridir. Yakınında, sağlığa yararlı kaplıcalar vardır.

Oslo - Norveç

Oslo – Norveç (Kaynak : pixabay.com)

Oslo

Oslo; Norveç’in başkenti; Akershus Yönetim Birimi’nin merkezidir. Nüfus açısından ülkenin en kalabalık kenti, en önemli limanıdır. Oslo Fiyordu’nun kuzey ucunda, Nordmarka’nın ormanlarla kaplı yükseltilerinin (529 m) eteklerinde kuruludur. Yönetim birimi (471 km2) statüsündeki kent, ülkenin kültür, ticaret, endüstri ulaştırma etkinliklerinin odağıdır. Başka, makine, gemi yapımı olmak üzere kâğıt, basım, kimya, madeni, eşya, orman ürünleri, elektrometalürji, elektrokimya, dokuma, tütün, besin, önde gelen endüstri dallarıdır. Çeşitli büyüklükte tersaneler, hidroelektrik santralları vardır. Ticaret limanları Akershus’un doğusundaki Björvika ve Bispevika koylarında yolcu limanı, Pepervika Koyu’ndadır. Uluslararası Fornebu Havaalanı ise, her iki alanda da hizmet verir. Kuzeybatısındaki Nordmorka kış sporları merkezi, çok sayıda yerli ve yabancı turist çeker. Kentte çok sayıda bilim, kültür ve eğitim kuruluşları vardır.

Tarih:

Kent, 1048-1050 dolaylarında, Kral Harald tarafından kuruldu. V. Hakon döneminde krallık merkezi yapıldı (1286) ve Akershus Kalesi ile berkitildi. Norveç-Danimarka krallıklarının birleşmesi sırasında (1387-1814), ticaret merkezi Bergen ile kralların taç giydiği, piskoposluk merkezi Trondheim kentlerinin gölgesinde kaldı. 1624′ teki büyük yangından sonra, IV. Chiristian tarafından kalenin kuzeyinde planlı bir biçimde yeniden bayındır duruma getirildi ve kente kralın adı verildi (Chiristiana). 1814’te Chiristiana yeniden başkent ve krallık merkezi konumu kazandı, kısa zamanda ülkenin en önemli kenti durumuna geldi. 1924’ten başlayarak Oslo adı kullanılmaya başlandı.


Leave A Reply