N ile Hayvan (İsim, Şehir, Hayvan Oyunu Oynarken Yaşanan Büyük Sorun)

0
Advertisement

N ile hayvan bulamayanlardan mısınız? İsim şehir hayvan oyunu oynanırken en zorlanılan harf ve kategorisi olan n ile hayvana çözüm…

Öncelikle “N ile Hayvan” Arayanlara Hemen Kısa Listemizi Verelim. 18 adet N harfi ile başlayan hayvan yer almaktadır.

 1. Nabarlek
 2. Nandu
 3. Nar Bülbülü
 4. Narenciye Unlu Böceği
 5. Narval
 6. Nehir Yunusu
 7. Nematod
 8. Neon Balığı – Neon Tetra
 9. Nil timsahı
 10. Nilgai
 11. Norveç Faresi
 12. Norveç Orman Kedisi
 13. Notholca
 14. Notilus – Nautilus
 15. Notonekta
 16. Nudibranch
 17. Numbat
 18. Nyala

n ile hayvan

Şimdi bu hayvanların meraklısı ve “Hayır N harfi ile başlayan böyle bir hayvan yok diyenler” için kısa açıklamalarını da şuraya ekleyelim.

1. Nabarlek

Nabarlek, Petrogale concinna, kuzey Avustralya’da bulunan ve çevresindeki kayalık oyuklarda ve yemlerde bulunan utangaç ve gece bir hayvan olan küçük bir macropod türüdür. Diyet, çalılık sığınaklarında ve çevresinde bulunan otlar, sazlar ve eğrelti otlarıdır. Çoğunlukla gri kürkü kırmızımsı bir renk tonu ve yanaktaki belirgin bir şerit ile ayırt edilirler. Öne eğik bir duruş ve arkaya doğru uzanan gür bir kuyruk ile gözlendiğinde büyük bir hız ve çeviklik ile hareket ederler.

2. Nandu

Nandu, devekuşu ve emu ile uzak ilişkili olan Güney Amerika’ya özgü Rheiformes düzeninde büyük ratitlerdir (sternum kemiğinde omurga olmadan uçamayan kuşlar). Çoğu taksonomik otorite iki mevcut türü tanır: Büyük Nandu ve ya Amerikan Nandusu (Rhea americana) ve küçük veya Darwin’in Nandusu (Rhea pennata).

Advertisement
3. Nar Bülbülü

Zebra ispinozu (Taeniopygia guttata) olarak da bilinen, Orta Avustralya’nın en yaygın estrildid ispinozudur ve kıtanın çoğunda yer alır.

4. Narenciye Unlu Böceği

Genellikle narenciye unlu böceği olarak bilinen Planococcus citri, Asya’ya özgü bir unlu böcek türüdür. Avrupa, Amerika ve Okyanusya da dahil olmak üzere dünyanın geri kalanına tarımsal bir zararlı olarak bilinmektedir.

5. Narval

Narval (Monodon monoceros) çıkıntılı bir alına sahip olan orta boy dişli bir balinadır. Yıl boyunca Grönland, Kanada ve Rusya çevresindeki Arktik sularında yaşıyor. Beluga balinası ile birlikte Monodontidae familyasındaki iki yaşayan balina türünden biridir. Boynuzlu Balina ya da Deniz Gergedanı isimleri ile de bilinmektedir.

6. Nehir Yunusları

Nehir yunusları, sadece tatlı su veya acı suda yaşayan memelilerin polifitik bir grubudur. KNehir yunusları, Platanistidae (Hint yunusları) (Eski Dünya ailesi), Iniidae (Amazon yunusları) ve Pontoporiidae (acı yunuslar) (Yeni Dünya aileleri) ailelerinden oluşmaktadır. Nehir yunuslarının beş türü vardır.

7. Nematod

Nematodlar veya yuvarlak solucanlar Nematoda (Nemathelminthes olarak da adlandırılır) filumunu oluşturur. Çok çeşitli ortamlarda yaşayan çeşitli hayvan filumlarıdır.

8. Neon Balığı – Neon Tetra

Neon tetra (Paracheirodon innesi), Characiformes düzenindeki characin ailesinin (Characidae ailesi) bir tatlı su balığıdır. Bu tür, Güney Amerika’nın Amazon havzasında karasu ve temiz su akıntılarına özgüdür.

Advertisement
9. Nil Timsahı

Nil timsahı (Crocodylus niloticus), 26 ülkede bulunduğu Afrika’daki tatlı su habitatlarına özgü büyük bir timsahtır. Yaygın oluşumu ve istikrarlı nüfus eğilimi nedeniyle, 1996’dan beri IUCN Kırmızı Listesinde En Az Endişe Edilen Hayvanlar listesinde yer almaktadır.

10. Nilgai

Nilgai veya mavi boğa (Boselaphus tragocamelus) en büyük Asya antilopudur ve Hint alt kıtasına endemiktir.

11. Norveç Faresi

Bildiğiniz lağım farelerinin uluslararası ismidir. Latince Rattus Norvegicus olarak geçmektedir. Sokak sıçanı, kanalizasyon sıçanı, Hannover sıçanı, Paris sıçanı veya iskele sıçanı olarak da bilinen kahverengi sıçan (Rattus norvegicus) en iyi bilinen ve en yaygın sıçanlardan biridir.

12. Norveç Orman Kedisi

Norveç Orman kedisi (Norveççe: Norsk skogkatt veya Norsk skaukatt), Kuzey Avrupa menşeli bir yerli kedi cinsidir. Muhteşem bir güzelliği bulunmaktadır.

13. Notholca

Notholca günümüzde olduğu gibi Holosen gölü yataklarından da bilinen bir rotifer cinsidir.

14. Notilus  ya da Nautilus

Nautilus (Orjinali Antik Yunan’canın Latince formundan: ναυτίλος, ‘denizci’ anlamına gelir), Nahailina üst ailesinin tek ailesi olan sefalopod ailesi Nautilidae’nin pelajik deniz yumuşakçalarıdır.

15. Notonekta

Notonecta, Notonectidae familyasına ait bir su böcekleri cinsidir. 8 ila 16 mm arasındadırlar.

16. Nudibranch

Nudibranchs, larva aşamalarından sonra kabuklarını döken yumuşak gövdeli, deniz gastropod yumuşakçalarıdır. Muhteşem renklere sahiptir görenleri kendine hayran bırakır.

17. Numbat

Numbat (Myrmecobius fasciatus) Batı Avustralya’ya özgü böcekçil bir keseli hayvandır. Tür, noombat veya walpurti olarak da bilinir.

18. Nyala

Nyala (Tragelaphus angasii), Güney Afrika’ya özgü spiral boynuzlu bir antiloptur. Tragelaphus cinsinde olduğu düşünülen Bovidae ve Nyala cinsinin bir türüdür. İlk olarak 1849’da George French Angas tarafından tanımlandı.

Advertisement


Leave A Reply