Nabucco Opera Konusu Özeti Karakterleri Hakkında Bilgi, Giuseppe Verdi

0
Advertisement

Nabucco Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Nabucco Operasının konusu, ilk gösterimi, özeti, hakkında bilgi.

NABUCCO

Dört perdelik operadır.

Metin: Temistocle Solera
Bestecisi: Giuseppe Verdi
İlk oynanış: 1842 Milano.

Başlıca kişiler:

Zaccaria (Bas), İsmaele (Tenor), Fenena (Soprano), Abigaile (Soprano), Nabucco (Bariton)

Konunun geçtiği çağ ve yer: İ. Ö. 6. yüzyılda Kudüs ve Babil

Advertisement

Konusu:

Babil kralı Nabucco Yahudi ordusunu yenmiş, Kudüse girmiştir. Yahudiler elinde rehin bulunan kızı Fenena nedeniyle kenti yakıp yıkamamaktadır. Fenena, kendisine âşık olan Yahudi Kralı Yuda’nın yeğeni İsmaele tarafından bırakılınca Nabucco Yahudileri tutuklar, kenti yerle bir eder. Kral yurduna döndükten sonra yeni bir savaş gerekmiş, yerine Fenena’yı bırakmıştır. Beri yanda Nabucco’nun bir tutsaktan olan büyük kızı Abigaile bu gerçeği bir rastlantı sonucu öğrenerek Fenena ve Yahudi tutsakların öldürülmesi için emir verir, halka Nabucco’ya kendisinin vekâlet ettiğini bildirir. Bu arada Babil Kralının savaşta öldüğü haberi yayılmış, haberin gerçek olmadığı anlaşılmış, ancak kral aklını yitirmiş olarak dönmüştür. Abigaile bu fırsatı kaçırmaz. Fenena ve Yahudilerin ölümü için bir emir imzalatır. Emir uygulanacağı sırada dışarıdan halkın seslerini duyan Nabucco birden her şeyi hatırlar, Yahudilere yurtlarına dönebileceklerini söyler, Abigaile zehir içerek ölür. Yahudi başrahibi Zaccaria Kral Nabucco’yu takdis edip mutlu bir yaşam dilerken perde iner.

1840 yılında eşi Margherita ve ardından iki çocuğunun ölümü Verdi’yi moral yönünden çökertmiş, «Un Giorno di Regno» adlı operasının başarısızlığı üzerine beste yapmamaya karar vermiştir. Bu acılı günlerde ’emprezaryo’ Merelli besteciye ‘Nabucco’ nun metnini vermiş, Verdi yapıtı etkili ve duygulu bir müzikle besteleyerek sanatına dönmüştür.

Tanınmış bölüm:

«Yahudi Tutsakların Korosu».

Nabucco

Nabucco Verdi’yi felaketin eşiğinden döndüren operadır Besteci beste yapmayı tamamen bırakmaya hazırdı. Bu durumdan yalnızca bir önceki operası Un giorno di regno’nun ciddi başarısızlığı da sorumlu değildi. Ne de olsa Verdi yakın geçmişte en kötü zamanlarını atlatmıştı. İki çocuğunun ölümü yetmezmiş gibi bir de eşini kaybetmişti.

Un giorno di regno üzerine ortaya çıkan toplumsal baskı, Verdi’nin, menajerinin ofisinde müzik kariyerinin bittiğini söylemesiyle sonuçlandı. Birdenbire İtalyan operasının ölümünü veya kendi yüzde 10 payını veya ikisini birden zihninde canlandıran menajeri, ona Solera adındaki bir yazara ait bir opera metninin kopyasını sundu. Rivayete göre Verdi bunu evine giderken okudu ve evine vardığında “Va, pensiero” (“Yahudi Kölelerin Komşu”) kelimeleri hayal gücünü ele geçirdi. Artık yeniden kendine dönmüştü. Opera 1842 yılında Milano’da başarıya ulaşınca, ismi Nabucodonosor (Nebulcadnezar) basitçe Nabucco olarak kısaltıldı. Bestecinin dönüşü muhteşem olmuştu!

Advertisement


Leave A Reply