Nadir Toprak Mıknatısları Nedir? Özellikleri

0

Nadir toprak mıknatısları nelerdir? Nadir toprak mıknatıslarının özellikleri, yapısı ve diğer mıknatıslardan farkı nedir? Nadir toprak mıknatısları hakkında bilgi.

Nadir Toprak Mıknatısları Nedir? Özellikleri

Nadir toprak mıknatısları, nadir toprak elementlerinden (çoğunlukla lantanid serisi ve alaşımlardan elde edilen elemanlardan) üretilen alaşımların bir bileşimine sahip olan kalıcı mıknatıslar kategorisine girmektedirler. Bunlar 1970 ve 1980’lerde geliştirilmişlerdir ve kalıcı mıknatısların en güçlü türleridir. Alnico ve ferrit mıknatıslar gibi diğer mıknatıs türlerinden oldukça güçlü manyetik alanlar üretirler, nadir toprak mıknatısları 1.4 tesladan daha yüksek bir alan gücüne sahipken, seramik ve ferrit mıknatıslar 0.5 – 1.0 Tesla alanlarına sahiptir. Terfenol-D gibi manyetostriktif nadir toprak mıknatısların, ses sistemlerinde uygulamaları vardır.

Advertisement


Nadir toprak mıknatısları yüksek derecede kırılgan olma eğilimindedir ve aynı zamanda korozyona maruz kalırlar, bu nedenle genellikle kırılmaları veya toz haline getirilmelerini önlemek için kaplanırlar.

“Nadir toprak” terimi, bu metaller özellikle nadir veya değerli olmadığından kafa karıştırıcı olabilir; Genellikle kalay veya kurşun gibi bol miktarda bulunurlar.

Nadir Toprak Mıknatıs Türleri:

İki tür nadir toprak mıknatıs vardır:
Samaryum-kobalt
Neodimyum

Samaryum-kobalt mıknatıslar:

Bunlar, keşfedilen nadir toprak mıknatıslarının ilk grubudur. Maliyetlerinin daha yüksek olması ve manyetik alan gücünün daha zayıf olması nedeniyle neodimyum mıknatısların aksine daha az kullanılırlar. Samaryum-kobaltın, Curie (küri) sıcaklığı daha yüksek ve oksidasyona karşı daha yüksek bir dirence sahiptir, ancak sinterlenmiş samaryum-kobalt mıknatıslar kırılgandır ve kırılma ve çatlamaya karşı hassastır ve termal şoka maruz kaldığında parçalanabilir.

Advertisement

Neodim mıknatıslar:

Bu tip mıknatıslar 1980’lerde keşfedilmiş ve en ucuz ve en nadir bulunan yeryüzü mıknatısıdır. NIB kısaltmasıyla adlandırılan demir, neodimyum ve bordan bir alaşımdan üretilmiştir.

Neodimyum mıknatıslar daha yüksek bir coercivitye sahiptir. Kuyumcu kopçaları, sabit disk sürücüleri ve manyetik kilitlerdeki elektrik motorları gibi çeşitli uygulamalarda kullanılırlar.

Nadir Toprak Mıknatısların Kullanım Alanları:

Ortak Uygulamalar: Nadir Toprak Mıknatısları gibi bazı yaygın uygulamalar vardır:

Bisiklet dinamosu
Akülü araçlarda bulunan kalıcı mıknatıslı motorlar
Manyetik rezonans görüntüleme cihazları
Kulaklılar
Yüksek performanslı AC (alternatif akım) servo motorlar
Bilgisayar sabit disk sürücüleri
Ürün sağlığını, ekipman korumasını ve kalite kontrolünü korumak gibi endüstriyel kullanımlar
Rüzgar türbini jeneratörler
Balıkçı makara frenleri.

Diğer Uygulamalar: 

Advertisement

Elektrodinamik rulmanlar
Doğrusal motorlar
Elektro manyetikler gitarlar
Neodimyum mıknatıslı oyuncaklar


Leave A Reply