Naftalin Nedir? Naftalin ne İşe Yarar?

0
Advertisement

Özellikle kış aylarından çıkıp ta yaz aylarına geçerken evlerimizde sıklıkla kullandığımız naftalin tam olarak nedir? Naftalin ne işe yarar? Naftalin ile ilgili bilgiler.

naftalin

Kendine has özel kokusu olan, beyaz, parlak kristal yapılı bir bileşiktir. Organik yapıdadır, organik kimyanın «aromatik bileşikler sınıfı» denilen halkalı yapılı bileşiklerdendir. 81°’de erir, 218°’ de kaynar. Alkolde, eterde kolayca erir, suda erimez.

Naftalin, kömür katranından «süblimasyon» denilen özel bir usulle elde edilir. Havagazı elde edilirken de ham gazdan ayrılan katranda bol oranda bulunur. Gazın temizlenmesi sırasında bu gazdan ve ayrılan katrandan elde edilir.

Naftalinin güve ve benzeri böceklere karşı öldürücü etkisi vardır. Bundan dolayı, hemen her evde yazın başlarında kışlık giyecekler toplanıp kaldırılırken aralarına naftalin serpilerek çeşitli böceklerin zararlarından korunur. Naftalinden türeyen naftol, naftilamin, naftakinon, naftalin sülfoasitleri gibi bileşikler, boyar maddeler, tetralin, dekalin gibi bileşikler yapımında kullanılır. Naftalinden ayrıca is elde edilerek siyah boya da yapılır.

Advertisement

Leave A Reply