Nalın Nedir? Nalın Hakkında Bilgi

0

Hamam, banyo gibi yerlerde özellikle geçmişte sıklıkla kullanılmış olan ve Türk kültürüne özgü nalın ile ilgili bilgiler. Nalın hakkında bilgi.

Nalın

Advertisement

Hamam, tuvalet ve banyolar gibi, ıslak, ya da çamurlu yerlerde giyilen bir çeşit terliktir. Tahtadan, yüksekçe ayaklıdır, üzerinde deriden ayak geçirilecek bir tasma bulunur. Adi nalınlarda köseleden olan bu tasma, süslü nalınlarda işlemeli çuhayla kaplıdır. Bunun gibi üzeri sedef kakmalı olanları da vardır. Altı yüksek olmayan nalınlara «silme nalın», daha alçak olanlarına da «takunya» denir.

Nalın, eski hayatımızda geniş ölçüde kullanılırdı. Bahçede, fırında, mutfakta, temiz tutulması gereken yerlerde, ayakkabıların, terliklerin çıkarılarak nalın giyilmesi âdetti. Nalıncılık, başlı başına ustalık isteyen bir işti. Alelâde tahtadan kaba saba yontulmuş nalınlara karşılık, büyük konaklarda, saraylarda, onu giyecek kimsenin durumu ile, nalının kulanılacağı yerle ilgili çeşitli zengin örnekleri bulunurdu. Tasması üzerine gümüşten birer kuş heykelciği oturtulmuş nalınlara «Kuşlu nalın», tahta kısımları geometri düzeninde oyularak sedef işlenmiş olanlara «sedef nalın» denirdi. Gümüşle kaplanmış nalınlar olduğu gibi biçim bakımından da küt burun, oymalı, kemerli nalınlar yapılmıştır.


Leave A Reply