Namaz Nasıl Kılınır?

1

Namaz nedir? Namaz ibadetinin farzları nelerdir? Namaz ibadeti ne zaman ve nasıl kılınır? Namaz kılmak, sünnetleri ve farzları hakkında bilgi.

Namaz Nasıl Kılınır?

Namaz; Müslümanlığın beş şartından biridir. Günde beş vakit namaz kılınır. Bunlardan başka, Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere, iki bayram namazı, bir de cuma namazı vardır. Namaz vakitleri ezanla bildirilir. Namaz kılmadan önce abdest almak şarttır.

Advertisement

Namaz

Beş vakit namaz ve bu namazların rekat sayıları şöyledir:

1 — Sabah namazı: 4 rekat (2 sünnet. 2 farz);

2 — Öğle namazı:. 10 rekat (4 sünnet, 4 farz, 2 son sünnet);

3 — İkindi namazı: 8 rekat (4 sünnet, 4 farz);

Advertisement

4 — Akşam namazı: 5 rekat (3 farz, 2 sünnet);

5 — Yatsı namazı: 13 rekat (4 sünnet, 4 farz, 2 son sünnet, 3 vitir).

Cuma namazı ve bayram namazı ikişer rekattır.

Namaz Nasıl Kılınır

Namaz kılarken Kıble’ye yönelinir. Cuma ve bayram namazı dışındaki namazlar tek olarak da, cemaatle de kılınabilir. Cuma ve bayram namazlarını ise cemaatle kılmak şarttır.

Niyet

Namaza dururken önce hangi namaz ve namazın hangi bölümü kılmıyorsa ona niyet edilir, sonra eller kulakların ucuna kadar kalkar, bu sırada «Allahu ekber» denir. Erkekler parmakları açık olduğu halde baş parmaklarını kulaklarının memesine değdirirler. Kadınlar parmakları kapalı olduğu halde ellerini kulağın önüne getirirler.

Rekat

Namaza durduktan sonra, bir defa secde edip tekrar doğruluncaya kadar olan namaz süresine bir «rekat» denir. Bir rekat namaz şu şekilde kılınır:

Advertisement

Yukarıda anlattığımız şekilde namaza durduktan sonra el bağlanır. Erkekler göbek üstünde, kadınlar da göğüs üstünde el bağlarlar. El bağlanırken sağ el sol elin üstüne konur, sağ el baş parmak üstte, öteki dört parmak altta olmak üzere sol elin bileğini tutar.

Rükû

Bundan sonra Fatiha ve bir «zamm-ı sûre» okunur, «Allahu ekber» diyerek, öne doğru eğilip eller dizlere konur. Buna «rükû» denir. Rükûda üç defa «Subhane Rabbiyel Azim» (Allah’ın şanı münezzehtir) dedikten sonra «Semi Allahu li men hamide» (Allah, kendisine hamdedenlerin duasını işitir) denerek doğrulunur.

Secde

Doğrulur doğrulmaz: «Rabbena lek-el hamd» (Ey Allah, bütün hamd sana yaraşır) diyerek diz çökülür, alın yere, iki el de başın iki yanına konur. Buna «secde» denir. Secde halindeyken üç defa: «Sübhane Rabbiyel ala» (Yücelerden yüce olan Allah’ın şanı münezzehtir) denir, yeniden «Allahu ekber» denerek kalkılır.

İkinci rekattan sonra ayağa kalkılmaz, diz çökerek oturulur. Otururken «Ettahiyyatü» okunur. Kılınacak namaz iki rekatsa o zaman «Ettahiyyatü» ile beraber «Allahümme salli» okunur, selam verilir. Dört rekatlı
farz veya sünnetler kılmıyorsa o zaman «Ettahiyyatü» okunduktan sonra selam vermeden kalkılır, el bağlanarak üçüncü rekata başlanır, ancak dördüncü rekatın sonunda selam verilir.

Selam

Selam başı iyice sağa ve sola çevirerek verilir, sağa ve sola bakarken «Esselamu aleyküm ve rahmetullah» denir.

Selamla beraber dört rekat namaz bitmiş olur. Bundan sonra namazın geri kalanını kılmak için yeniden namazın hangi kısmı kılınacaksa o kısmı kılmaya niyet edilir ve namaza durulur.

Dua

Son defa selam verdikten sonra dua edilir, namaz biter.

Namazın Şartları

Namaz kılarken abdest almak suretiyle yıkanmış olmak nasıl şartsa, elbiselerin temiz, düzgün olması da şarttır. Kirli çamaşır ve elbiselerle namaz kılınmaz. Kirli elbiselerle camiye gidilmez. Camiye giderken ayrıca yenecek şeylere de dikkat etmek, soğan, sarımsak gibi ağız kokutan şeyleri yememek gerekir.

Namaz kılmak için ayakkabı çıkarmak şart değildir. Temiz olmak şartıyla ayakkabıyla namaz kılınabilir. Kadınların namaz kılarken saçlarını örtecek şekilde bir başörtüsü kullanmaları, çoraplı olmaları şarttır, erkekler için başı örtmek şartı yoktur.

Cemaatle namaz kılınırken erkekler önde, kadınlar arkada durur. Kadınlar da erkekler gibi diledikleri zaman camiye gidebilirler. Ancak, cuma ve bayram namazları yalnız erkeklere mahsustur, kadınlar kılamaz.

Namazda bulunan bir kimsenin en büyük inanışla kendini Allah’a vermesi gerekir. Gülme, konuşma, başka yere bakma namazı bozar.

Advertisement


1 Yorum

Leave A Reply