Namaz Nedir? Namaz Hakkında Bilgi

0

Namaz nedir, ne zaman ve neden kılınır? Namaz ne zaman farz oldu ve namazın farzları nelerdir? Namaz çeşitleri hakkında bilgi.

namaz

Namaz Nedir? Namaz Hakkında Bilgi

Namaz, Müslümanların günde beş kez, dua ederek ve yere kapanarak gerçekleştirdikleri Allah’a ibadet biçimine namaz adı verilir. Farsça bir sözcük olan namazın Arapçası salat’tır. Namaz, Kuran’daki ayetlerden bazılarının okunmasıyla gerçekleştirilir. Yalnız Müslümanlara özgü bir ibadet biçimidir. Namaz, Hz. Muhammed’in göğe çıkışı olan Miraç gecesi farz kılındı (27 Recep 619). Namazın İslâmlığın şartlarından biri olduğunu belirten birçok ayet vardır. Hz. Muhammed bir hadisinde; “Beş vakit namazı Allah kullarına farz kılmıştır” demektedir. Namazda okunacak dualar ve rekât sayısı bellidir.

Namaz günün beş vaktinde kılınır.

Bunlar: Sabah namazı iki farz, iki sünnet olmak üzere dört rekât; öğle namazı dört farz, altı sünnet olmak üzere 10 rekât; ikindi namazı dört farz, dört sünnet olmak üzere sekiz rekât; akşam namazı üç farz, iki sünnet olmak üzere beş rekât; yatsı namazı dört farz, dokuz sünnet olmak üzere on üç rekâttır.

Böylece bir gün boyunca Müslümanlar kırk rekat namaz kılarlar. Bu namazların yanı sıra cuma namazı, bayram namazı, cenaze namazı gibi kadınların kılmayıp yalnız erkeklerin kıldığı namazlar vardır. Hz. Muhammed’in yaşadığı dönemde kılınmayan teravih namazı, Ömer’in halife olmasından sonra kılınmaya başlandı. Teravih namazı Ramazan ayı süresince yatsı namazından sonra kılınan yirmi rekâtlık bir namazdır. Namaz kılmanın birçok kuralı vardır. Önce eli, yüzü ve ayakları yıkamak olan abdest alınır. Daha sonra temiz bir alanda Kâbe’nin bulunduğu yön olan kıbleye dönülerek namaza durulur.

namaz

Ne Zaman Namaz Kılınmaz?

Güneşin doğuşu sırasında, güneş tam tepedeyken ve güneş batarken namaz kılınması yasaktır. Namazın herhangi bir nedenle zamanında kılınmayıp başka bir zamana bırakılmasına kaza namazı adı verilir. Kaza namazı için belirli bir zaman yoksa da ilk kılınacak namazdan önce kılınması gerekir.

Nasıl Namaz Kılınır?

Erkekler namaza niyet ettikten sonra ellerinin baş parmaklarının kulak memelerine kadar kaldırırlar. Kadınlar ise ellerini omuzlarına kadar kaldırarak göğüslerine koyarlar. Okunan dualardan sonra rükû denilen eğilme gerçekleştirilir. Bundan sonra secde adı verilen yere kapanmaya sıra gelir.

Ayağa kalktıktan sonra hangi vaktin namazı kılmıyorsa o vaktin ilk rekâtı tamamlanmış olur. Aynı işlemler yinelenerek ilgili vaktin rekât adedi yerine getirilir. Namaz kılabilmek için başta Fatiha Sûresi ve en az beş sûreyi ezbere bilmek gerekir. Namazın kılınması için başta sağlık olmak üzere ortaya çıkabilecek her türlü engel için kolaylıklar vardır. Örneğin abdest almak için su olmayan bir ortamda elleri temiz toprağa sürerek alınan bir tür abdestle (teyemmüm) namaz kılınabilir. Ayakta duramayacak kadar hasta olanlar oturarak, oturamayacak kadar hasta olanlar da yatarak namaz kılabilerler. Namaz, Müslüman olmak için gerekli olan beş koşuldan biridir.


Yorum yapılmamış

  1. Namaz; yüce Allah’ımızın her Müslümana farz kıldığı, farziyeti ayet ve hadislerle sabit kutsal bir ibadettir. Beş vakit namaz Peygamberimize ve ümmetine Miraç’ta farz kılınmıştır. Namazın Arapça karşılığı “Salat”dır. Salat lügatta: “Dua etmek, sığınmak, yalvarmak” gibi manâlara gelir.

Leave A Reply