Namibya Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Namibya – Namibya ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

namibya-bayragiNAMİBYA;
Yüzölçümü: 823.168 km2.
Başkenti: Windhoek.
Dil: İngilizce, Afrikaanca, Almanca, Bantu dilleri.
Din: Hristiyan (% 62 Protestan, % 20 Katolik), doğal dinler (% 18).
Para birimi: 1 Namibya doları = 100 cent.
Başlıca kentleri: Swakopmund, Rehoboth, Keetmashoop, Tsumeb.

Güneybatı Afrika’da devlettir. Batıdan Atlas Okyanusu, doğudan Batsvana, güneydoğu ve güneyden Güney Afrika Cumhuriyeti, kuzeyden Angola ile çevrilidir. Kuzeydoğuda ise Zambiya, Namibya’nın dar Caprivi Şeridi’ni çevreler.

Yüzey Şekilleri; Genişliği 65-160 km arasında değişen kıyı ovası, boş Namib Çölü ile kaplıdır. Ülkenin orta kesimindeki yayla dik kayalarla çevrilidir; bu yayla merkeze doğru 900-2.000 m’ye kadar yükselir. Doğu ve kuzeydoğuda, yarı çöl bir alan dolan Kalahari uzanır. Orange Irmağı, Namibya’nın Güney Afrika ile olan sınırının bir bölümünü oluşturur. Sürekli akan öteki ırmaklar ise, Angola sınırını bir bölümünü oluşturan Kunene ve Okavango ile Zambiya sınırındaki Zambezi’dir.

İklimi; İklim, kuzeyde tropikal, güneyde ise yan tropikaldir. Soğuk Benguela Akıntısı, kıyı bölgesinin sıcaklığını dengeler; Walvisbaai’de yıllık ortalama sıcaklık yalnız 17°Cdir. Yaylada sıcaklık yükseltiyle bağlantılıdır (en yüksek yerde yıllık ortalama sıcaklık 14-24°C arasındadır). Ülkenin 2/3’ün-den çoğu yılda 400 mm’den az yağış alırken bu değer Namib Çölü’nde 30 mm, kuzeydoğuda 625 mm’dir.

Advertisement

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Namib Çölü’nde bitki örtüsü çok seyrektir. Bununla birlikte Kalahari, dikenli çalılar, dağınık ağaçlar ve otların yetişmesine elverişlidir. Yaylanın güney ve orta bölümlerinde otlaklar vardır, kuzeyde ise ağaçlı savanlar göze çarpar. Zengin hayvan (manda, zürafa, leopar, zebra, antilop, fil, gergedan, aslan, devekuşu) varlığı, dünyanın en büyük ulusal parklarından biri olan Etoşa’da (64.250 km2) koruma altına alınmıştır.

Ekonomi;Namibya’nın, tümü dış ülkelere satılan geniş maden (özellikle elmas, bakır, kurşun, çinko, kalay, volfram, uranyum) yatakları vardır. Madencilik GSMH’ya 1/3 oranında katkı sağlar. Namibya, Afrika’nın dördüncü en büyük maden dışsatımcısı durumundadır. Ülke, enerji kaynaklarından yoksundur, enerji Rakana Hidroelektrik Santralı’ndan sağlanır. Tarım gelirinin yaklaşık % 98’i hayvancılıktan (2 milyon baş sığır, 3 milyon koyun, 1.7 milyon keçi) özellikle kesim hayvanları karakul koyunu postundan sağlanır. Otlaklar Namibya toplam alanının yaklaşık % 75’ini kaplar. Toprakların yalnız % 1i ekime elverişlidir. Mısır, darı, süpürgeotu, yerfıstığı, başlıca tarımsal ürünlerdir. Balıkçılığın (hamsi, sardalya) GSMH’ya katkısı % 3’tür.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?