Namık Kemal Hakkında Kısa Bilgi

0

Büyük Türk yazarlarından olan ve vatan şairi olarak tanınan Namık Kemal’in hayatı, eserleri ve edebi kişiliği ile ilgili bilgi.

Namık KemalTanzimat döneminin tanınmış yazarlarındandır. Eserleri kadar yurtseverliği, ulusun faydaları için çalışması ile de tanınmıştır. 1840’ta Tekirdağ’da doğdu. Özel öğrenim görerek yetişti. 1867’de, padişahın zulmünden Avrupa’ya kaçarak Londra’da «Hürriyet» adlı gazeteyi çıkardı. Orada yıllarca ülkemizin iyiliği, yükselmesi için çalıştı. 1870’te yurda döndü, İstanbul’da arkadaşları ile birlikte «İbret» gazetesini kurdu. Hapise konulup sürgünlere yollandı. 1873’te oynanan «Vatan yahut Silistre» oyunu yüzünden yeniden yakalanıp bu sefer Kıbrıs’ta Magosa zindanına atıldı. Üç yıldan fazla bu zindanda kaldı. Padişah Abdülaziz‘in tahttan indirilip V. Murad‘ın tahta çıkması üzerine serbest bırakılıp İstanbul’a geldiyse de, ondan sonra padişah olan II. Abdülhamit zamanında yeniden hapse atıldı, sürgüne yollandı, İstanbul’a dönmemek şartıyla, o zaman bizim olan Midilli, Rodos, Sakız adalarında mutasarrıflık (kaymakamlıkla valilik arasında bir görev) yaptı. 1888’de Sakız adasında öldü. Mezarı Gelibolu yakınlarında Bolayır’dadır.

Advertisement

Namık Kemal yurduna, ulusuna yararlı olmayı amaç edinmiş bir adamdı. Bundan dolayı bütün eserlerini yurt, ulus sevgisiyle dolu olarak meydana getirdi. Yazı türlerinin hemen her dalında, manzum, ya da düz yazı alanında çeşitli eserler verdi. Bunların çoğunda yurdun, ulusun özgürlüğü, kalkınması için çalıştı. Edebiyatımızın doğululuktan çıkıp batılılaşmasında da çok önemli hizmetleri vardır. Şiir, roman, tiyatro, tarih, eleştirme, makale dallarında değerli ürünler vermiştir. Bütün eserleri «didaktik» denilen öğretici, eğitici türdedir.

Bir dörtlüğünde şöyle der:

Halka hizmet etmekte ayak diriyorum.
Fedakârlık edenlerin adı milletin kalbinde kalır.
Bir gün gelecek, yurtseverlik güneşi altında,
«Kemal’in mezarı kalmadıysa da adı kaldı.» diyecekler.

Advertisement

Namık Kemal’in en tanınmış eserleri şunlardır: Cezmi; İntibah (romanları); Vatan yahut Silistre; Akif Bey; Zavallı Çocuk, Gülnihal (tiyatroları); Osmanlı Tarihi; Evrak-ı Perişan; Kanije (tarih kitapları). Şiirlerini bir kitap halinde toplayıp bastırmamıştır. Namık Kemal’in çeşitli eserlerinin sayısı 20’yi aşkındır.


Leave A Reply