Nan Irmağı (Nehri) Nerededir? Taylanddaki Nehrin Özellikleri Hakkında

0
Advertisement

Nan Irmağı (Nehri) Nerededir? Tayland’daki Nan Nehri’nin coğrafi konumu, tarihçesi, kolları ve özellikleri nelerdir? Nan Nehri, hakkında bilgi.

Nan Irmağı

Nan Irmağı (Nehri)

Nan Nehri Tayland’da bir nehirdir. Chao Phraya Nehri’nin en önemli kollarından biridir.

Nan Nehri, Nan Eyaleti, Luang Prabang Sıradağından doğmaktadır. Nan Eyaletinden sonra nehir boyunca uzanan iller Uttaradit, Phitsanulok ve Phichit’tir. Yom Nehri, Nakhon Sawan Eyaleti, Chum Saeng Bölgesindeki Nan Nehri’ne katılır. Nan nehri Nakhon Sawan kasabasındaki Pak Nam Pho’daki Ping Nehri ile birleştiğinde Chao Phraya Nehri olur. Nan nehri yaklaşık 630 kilometre güneydedir.

Kolları

Nan’in baş kolu, Nakhon Sawan Eyaleti’nin Chum Saeng Bölgesinde Nan’e katılan Yom Nehri’dir. Diğer doğrudan kollar arasında, aşağı Nan Havzası’ndan Khlong Butsabong ve Khlong San Thao, Phichit Eyaletindeki Nan’e katılan Wat Ta Yom ve Wang Thong Nehirleri, Phitsanulok Eyaleti, Khlong Tron ve Nam Pat’ta Nan’e katılan Khwae Noi Nehri, Nan Eyaleti içindeki Nan’e katılan Uttaradit Eyaleti, Lam Wa, Nam Haet, Nam Pua, Nam Yao ve Nam Hao’daki Nan’e katılır.

Drenaj

Büyük Nan Havzası

Nan Nehri’nin kollarının, yani Nan Nehri Sisteminin, üzerine düşen yağmurun bu su kütlelerine aktığı toprakla birlikte, Chao Phraya havzasının bir parçası olan Büyük Nan Drenaj Havzasını oluşturur. Nan ve kolları tarafından drene edilen toplam alan 57.947 kilometrekare (22.373 feet kare). Alt havzanın çoğu tarım için mükemmel bir toprağa sahiptir.

Nan Havzası

Bununla birlikte, çoğu drenaj analizi Büyük Nan Havzasını Nan Havzası ve Yom Nehri Havzası’na böler. Bu sözleşmeyi kullanarak ve Yom ve kolları tarafından boşaltılan 23.616 kilometrekarelik (9.118 metrekare) araziyi çıkararak, Nan havzası Phitsanulok, Phichit eyaletlerinde toplam 34.331 kilometre karelik (13.255 metrekare) araziyi boşaltır.

Advertisement

Nan Irmağı

Kirlilik

Nan Nehri’ndeki su kalitesi, öncelikle Phitsanulok, Phichit, Nan ve Uttaradit illerindeki kentsel gelişimin hızlı artışına atfedilen ağır bakteriyel kontaminasyondan kötüleşmektedir.

Tarihçesi

Eski uygarlıklar, Phitsanulok yakınlarında bulunan Taş Devri araçları tarafından kanıtlandığı gibi, Nan Nehri ve kolları boyunca verimli topraklarda yaşadı. Ancak, bu erken avcı-toplayıcıların, şu anda Nan havzasında yaşayan Tai’nin ataları olması muhtemel değildir. Chao Phraya Nehri çevresindeki insan nüfusu ve Nan gibi kolları bölgenin tarihinin sonlarına kadar seyrek kaldı. Bölgenin yerli halklarının yerleşimi, Tunç Çağı boyunca pirinç tarımının ortaya çıkmasıyla başladı ve Demir Çağı boyunca devam etti. Arkeologlar Mon-Khmer konuşan kabilelerin bölgeye yayıldığından, pirinç tarımı, metal işleme, evcil hayvanlar getirdiğinden şüpheleniyorlar.

Metal çağları boyunca ana göç yolu muhtemelen Tayland kıyıları boyunca uzanıyordu, ancak göçmenler de Chao Phraya boyunca yurt içine Nan Havzası’na ve yerleşim kurmanın nispeten daha kolay olduğu diğer bölgelere seyahat ettiler. Nan Havzası’na bir sonraki büyük göç dalgası, Chao Phraya sahilinden değil, kuzey Tayland’ın dağlık bölgelerinden geldi. Bu göçmenler Tai’ydi. Göç rotaları muhtemelen Yangzi Nehri’nin güneyinde başladı. Han Çinliler Yangzi’nin güneyinde MÖ 6. yüzyılda yayıldıkça, Taylandlıların ataları yüksek vadilere çekildi ve yüzyıllar boyunca Guangxi’den Brahmaputra Vadisine bir yay boyunca batıya göç etti. Tayland, Kuzey Tayland’ın dağlık bölgelerine ve nihayetinde Nan Havzası’na ve Tayland’ın diğer ova bölgelerine pirinç tarımı uzmanlığı getirdi.


Leave A Reply