Nane Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

İnsanların tüketmekten belki de asla vazgeçmeyecekleri bitkilerin başında gelen nane ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Nane Hakkında Bilgiler

nane

Güzel kokulu, ufak bir bitkidir. İkiçenekli bitişik taç yapraklıların ballıbabagiller familyasındandır. Yaprakları sapsızdır, çiçekleri ya beyaz, ya da menekşe rengi olur. Aralarında «su nanesi», «yaban nanesi», «yeşil nane» de bulunan, 15 kadar türü vardır.

Nane, yemeklere konulmak üzere, aynı zamanda yapraklarından elde edilen kokulu yağı için yetiştirilir. Bu yağ en çok ilaç yapımında, çeşitli ticaret maddelerinde kullanılır. İçinde nane yağı bulunan ilaçlar, genel olarak, diş ağrılarının dindirilmesinde kullanılır. Nane yağından yapılan başka bir ilaç da «mentol» dür. Mentol nezleye, soğuk algınlıklarına karşı kullanılır. Naneden elde edilen yağın kullanıldığı alanların başında esans yapımı gelir. Güzel kokulu esansların birçoğu, bu yağla hazırlanmıştır. Ayrıca, nane kokan sabunlar, naneli şekerler, nane kokulu güzellik malzemelerinde de bu yağ vardır. Nane yağı, nane bitkisinden damıtım yolu ile elde edilir.

Nane, ek kök veren toprak altı saplarını, ya da yeşil yaprak sap parçalarını su kenarlarına dikmekle üretilir. Yabani olarak kendiliğinden yetişenleri de vardır.

Advertisement

Leave A Reply