Napalm Bombası Nedir?

0

Özellikle Amerika’nın Vietnam Savaşında kullanması ile bilinen ve yine bu savaşta daha da geliştirilen Napalm Bombası ile ilgili genel bilgiler

Vietnam Savaşında Napalm Bombası gönderen bir Amerikan hücumbotu

Vietnam Savaşında Napalm Bombası gönderen bir Amerikan hücumbotu

Savaşlarda kullanılan ve esası pelteleştirilmiş benzin olan bir çeşit bombadır. Napalm bombasının adı, bu bombanın içinde bulunan «naptenik asit»in ilk hecesi olan «nap» ile Hindistan cevizinden elde edilen ve napalm bombasının içindeki benzine karıştırılan yağlı asitlere verilen «palm» adının birleştirilmesiyle türetilmiştir.

Advertisement

Napalm bombası, havadan her hangi bir yere atılınca derhal patlar, etrafta bulunan şeyleri tutuşturur, yanmakta olan napalm maddesini geniş bir yöreye yayar. Napalm maddesinin, her değdiği maddeye yapışmak, onu derhal tutuşturmak gibi bir özelliği vardır.

II. Dünya Savaşı’nda, Kore Savaşı ve Vietnam Savaşı sırasında bu bomba çok kullanılmıştır. II. Dünya Savaşı’nda napalm bombası ile birçok şehirler yakılıp ortadan kaldırılmış; Kore Savaşı’nda ise napalm bombasının etkisi ile binlerce insan yanık yaralarından, dumanların yol açtığı boğulmalardan ölmüşlerdir. Vietnam Savaşı ise daha vahim sonuçlar doğrmuş Amerika’nın isteği ile Napalm bombası üreten firma bu bombanın etkisi daha da arttırılmış bir versiyonunu Amerikan ordusuna teslim etmiş ve özellikle sivil halk üzerinde istenmeyen etkiler bırakmıştır.

Napalm bombasının askeri amaçlı kullanımını kısıtlayan bir sözleşme bulunmamakla birlikte 1980 yılından bugüne Napalm bombalarının sivil halk üzerinde kullanılması yasaklanmıştır.

Advertisement


Leave A Reply