Nar Hakkında Bilgi

0

Nar meyvesi ve bitkisi hakkında temel ve kısa bilgiler. Nar nasıl bir meyvedir nerelerde kullanılır ve nargiller hakkında bilgiler.

nar

Advertisement

Nar, (Latincesi Punica granatum). İkiçenekliler sınıfının Nargiller familyasından bir ağaç ve meyvesi. Akdeniz Bölgesi’nden Japonya’ya kadar dünyanın hemen her bölgesinde yabani olarak yetişir.

Parlak kırmızı renkteki çiçekleri sapsızdır. Meyvesi portakal büyüklüğünde, koyu kırmızı renkli, tepesi çanaklı, içinde sıralar biçiminde dizilmiş çekirdekleri bulunan çok tohumlu bir bakkadır. Meyvenin yenen bölümü saydam bir zarla sarılı etli ve bol özsulu tohumlandır. Ağacın kök, gövde ve dal kabuklan nişasta, mannit, reçineli maddeler, bazı asitler, tanen ve alkoloidler içerir. Bu kabuktan elde edilen preparatlar ya da alkaloidler tenyaları hareketsiz bırakıp öldürdüğü için ilaç yapımmda kullanılırlar. Türkiye’de hemen hemen her bölgede, özellikle de Ege Bölgesi’nde yetiştirilir.

Nargiller, (Latincesi Punicaceae). İkiçenekliler sınıfının, Mersinler takımından, 1 cinsi ve 2 türü bulunan bir familya. Yapraklar karşılıklı dizilmiş ve basittir. Çiçekler erdişi, aktinomorf ve hipantiyumludur. Yumurtalık alt durumlu, 8-12 karpelle, iki katlıdır. Alt kat 3 gözlü, üst kat 5-6 gözlüdür, meyve bakkıdır. Türkiye’de 1 cinsi ve 1 türü (nar) yetişir.

Advertisement


Leave A Reply