Nasihat Tutmayanı, Musibet Tutar Konulu Kompozisyon

0
Advertisement

Nasihat Tutmayanı, Musibet Tutar atasözü ile ilgili yazılmış atasözüne açıklık getiren yazı / kompozisyon

Nasihat Tutmayanı, Musibet Tutar Konulu KompozisyonHepimiz hayatımızı farklı şekillerde yaşarız. Çocukluktan ergenliğe ergenlikten yetişkinliğe geçerken de hep hayatımızı farklı insanlardan aldığımız nasihatlar ve yaşadıklarımız şekillendirir.

Bu nasihatler bazen anne ve babamız gibi aile içerisinden birinci derece akrabalardan gelirken bazen de öğretmenimizden yakın arkadaşlardan bazen de okuduğumuz bir kitap aracılığı ile bir çok yazar, filozof ve felsefeciden gelir. Nereden gelirse gelsin nasihatler çok abartılı olmadığı müddetçe dikkate alınmalıdır. Çünkü her nasihat aslında yaşanmış olan bir tecrübenin bizlere olan aktarımıdır. tecrübe ise insanın hayatı boyunca yaptığı yanlışlarının bir bileşkesidir.

Yani ne kadar çok yanlış o kadar çok tecrübe demektir. Tecrübe kazanmak için ise insana zaman gerekmektedir. Ancak nasihatler bize o tecrübelerden yararlanma fırsatı verir. Yok biz nasihatleri dikkate almadan yaşar, iş yaparsak elbet bir gün bir musibetin gelip bizi bulacağını unutmamak gerekecektir.
Musibet dediğinizde türlü türlüdür. Çok kötü olanı da mevcut olup çok zararsız olanları da mevcuttur.

Anlayacağınız nasihat tutmayanı musibet tutar derken atalarımız nasihatleri dinlemeyen yani başkalarının tecrübelerinden yararlanmayan kişilerin büyük zarar ve ziyanlara uğrayabilecekleri konusunda uyarmaktadırlar.

Advertisement

Yanlış bir yol tutmuş kimi insanlar vardır ki, onlara ne kadar çok öğüt verirsen ver, tuttukları yanlış yoldan onları çevirmekte bu öğütler bir fayda temin etmez. Ama takip ettiği yanlış yolda başına gelen bir felaket, onu doğru yola getirmekte daha etkili olur. Çünkü kötü tecrübelerin öğretme gücü oldukça büyüktür.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply