Nasıl Bilgi Sahibi Olunur? Bilgi Edinmenin 10 Yolu

0

Bilgi edinme çabası için olan insanların başvurabilecekleri ve öncelikle öğrenmeleri gereken 10 yol. Bilgi edinme yöntemleri nelerdir?

Nasıl Bilgi Sahibi Olunur? Bilgi Edinmenin 10 Yolu

Bilgi arayışı her insanın içinde gömülüdür. Bazıları entelektüel gelişim için yararlanırken, bazıları onu edinmede daha ihmalkardır. Bilgi, kişisel gelişim için bir yoldur ve yalnızca kişinin ilerlemek için yollar arayacak kadar meraklı olduğunda elde edilebilir.

Bilgeliğe kavuşan ve bilgilerini başkalarıyla paylaşmak isteyen mutlu insanlar var. Bu aydınlanmış beyinler, edinilen bilgilerden dolayı dünyanın daha iyi bir yer olmasına yardım eden toplumumuzun temelidir. Bilgi vazgeçilmezdir ve kapalı kapılar açma yeteneğine sahiptir, çünkü arayıcısının hayal gücünü, yaratıcılığını ve hafıza bankasını artırabilir.

1) Sezgi

Sezgi, sadece kalbin hislerine dayanmayan, gerçeklere dayanan güçlü bir duygudur. Sezgiye inanmayan, birçok kimse vardır. Temel bir örnekte – Bir öğrenci bir makine mühendisliği derecesi için çalışmaya zorlanıyor, ancak sezgisi dijital alanda daha iyisini yapacağını söylüyor. Bu sezgi paha biçilmezdir, çünkü öğrenci kendini için en iyisini anlar ve sezgisinin dinlenmesi gerekir.

İçgüdülerimiz olumlu kullanılırsa bilgi edinme konusunda yol gösterici bir güç ve motivasyon aracı olabilir. Ancak ilerlemek için bilimsel kanıtlara ve mantıklı akıl yürütmeye ihtiyaç duyduğumuz için yalnızca içgüdülere güvenemezsiniz, ancak içgüdülerimizin bizi doğru yöne götürebileceği ve daha sonra bize yararlı olacak bilgi ve becerileri edinmemiz için zorlayacağı zor bir gerçektir.

araştırma

2) Araştırma

Bilgi edinmenin en iyi yollarından biri konuyu araştırmaktır. Günümüz dünyasında bir bilgi okyanusu mevcuttur, doğru ortamı seçmek bize kalmıştır. Youtube, Wikipedia, Eğitim siteleri, istediğiniz her şeyi öğrenebileceğinizin kanıtıdır.

İleri teknolojiler yararımız için çeşitli kapılar açtı. İnternet, birkaç tıklama ve hayati anahtar kelimelerle uygun bir arama yapılmasını sağlayarak bir nimet olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca bilgi edinmek ve bu verileri gereksinimlerinize göre kullanmak için kütüphanelerden yardım alabilirsiniz. Bir konuyla ilgili araştırma yapmak oldukça kolay hale geldi. Öğrencinin sadece kendisine yardımcı olacak doğru ortamı seçmesi gerekmektedir.

3) Fikirlerinizi Netleştirin

Net fikirlere sahip olmak, aklımızı çevremize açar ve bizi bilgiye açık tutar. Günlük bir rutini takip etmek kolaydır, çünkü tüm eylemlerimiz otomatik gerçekleştiğinden büyük çaba sarf etmemize gerek yoktur. Ancak yeniliklerde aynı kolaylık olmaz. Kendinizi ilerlemekte zorlanıyor ve sıkışıp kalmış hissettiğiniz oldu mu?

Böyle bir durumda bulduğunuzda derin bir nefes alın, arkanıza yaslanın, eylemlerinizi düşünün ve zihninizi temizleyin. Bazı yeni ve ilginç gerçekleri edinmek için yeni bir konseptle yeni bir başlangıç yapın. Kişisel memnuniyetiniz ve iyiliğiniz hakkında bilgi edinmek için tereddütleri kaldırın, kesin olun ve yaşamdaki amacınızı bulun.

hukuk

4) Otorite

Hayatımızdaki otoriter bir figür düşünce sürecimize yön verebilir ve bizi bilgi edinmeye zorlayabilir. Bir bireyin başarılı bir şekilde belirli bir yöne doğru itilebildiği en yaygın yollardan biridir.

Doktor, çocuklarını tıbbi bilgiye yöneltir ve tavsiyede bulunur; bir avukat, çocuklarını hukuka yönlendirebilir.

Çoğu durumda, insanlar ebeveynleri, öğretmenleri ve dini otorite gibi kendileri üzerinde dolaylı ve dolaysız yetkisi olan birini dinleme alışkanlığına sahiptir. Bilgi edinmek için bir temel olabilir, ancak günün sonunda, hangi yolu kullanacağı bireye bağlıdır.

kitap

5) Kitap okumak

Eski zamanlardan beri, bireyler için bilgi edinmenin en iyi yolu, kitapları okumaktı. En uygun bilgi kaynaklarından biridir ve kullanılabilirliği eşsizdir. Kitapların elde edilmesi kolaydır. Kütüphane üyeliği de maliyetli değildir.

Günümüzde kitaplar internet yardımı ile açılabilen çeşitli portallarda da mevcuttur. Evinizden çıkmanız ve bir satın alma işlemi yapmanız gerekmez, sadece siteye gidin ve birkaç tıklama ile açık ve ücretsiz platformda gezinebilir veya tercihinize göre alışveriş portallarından satın alabilirsiniz. Her birey kendi tercihini seçmelidir, çünkü günün sonunda bilgi edinmek nasıl ve niçin olduğundan daha önemlidir.

6) İyi alışkanlıklar

Bilgi edinmenize yardımcı olacak iyi alışkanlıklar geliştirin. Bilginin yolu kararlılıkla ve sıkı çalışmalarla dolu olduğundan kısayolları bulmaya çalışmayın. Kolaya kaçmayı düşünerek bilgi edinemezsiniz, aksi halde bu dünyadaki her birimiz Sokrat olacaktık. Hiç şüphe yok ki zor bir yol bu yüzden biraz karmaşık olsa da doğru olanı seçin. İyi alışkanlıklar bir nimettir ve hedeflerinize ulaşmada size yardımcı olacaktır.

7) Rasyonalizm

Rasyonalizm bilgi edinmenin harika bir yoludur. Sadece sağlam gerçekleri içerir, herhangi bir tahmin içermez. İnsanlar konuyla ilgili tüm gerçeklere sahip olmasalar bile kararlara ulaşmak için mantığı kullanırlar. Rasyonalizm, birçok kişiye daha iyi beceri ve bilgi edinme yönünde ilham veren motive edici bir güç olduğunu kanıtlamıştır.

planlama

8) Gerçekçi planlar

Çabalarında ciddi iseniz, ulaşılabilir hedefler belirleyin. Hayaller kolay kurulabilir, ancak ciddi şekilde elde etmek istiyorsanız hedeflerin gerçekçi olması gerekir. Bin sayfalık bir kitabı tek bir günde anlamayı bitireceğinize söz veremezsiniz. Her geçen gün biraz daha ileri gitmeniz ve öngörülen son tarihte bunu başarmanız için sizi cesaretlendiren sürdürülebilir bir hedef belirleyin. Aceleci bir şekilde doğru bir anlayış olmadan hareket etmek, istenen etkiye sahip olmayacaktır.

9) Kendinize inanın

İnanç, bu dünyada her şeyi başarabilecek bir güçtür. Bilgi edinmek için kendinize inanın. Başarmak için belirlediğiniz şeyi yapabileceğinize dair inancınız, sizi motive eden, sizi cesaretlendiren ve doğru yönde iten muazzam bir güce sahiptir. Şüphe ve olumsuzluklar ayaklarınıza pranga olmasın ve sizi çabalarınızdan caydıracak güçleri yoktur. Vizyonunuza inanın ve pozitif kalın, çünkü sadece o zaman arzu ettiğiniz şeyi baştan sona elde edebilirsiniz.

10) Hatalarınızdan öğrenin

Hata yapmak insanidir. Bilgi edinme yolunda bazı hatalar yapmış olabilirsiniz. Bu hatalardan ders alın ve tekrar etmemeye çalışın. Başarısızlık insan yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır ve ayrıca onlardan öğrenmeye ve daha sonraki girişimlerimizde daha iyi olmaya istekli olunduğunda harika bir motivasyon aracıdır. Şimdi doğru rotada olduğunuzdan emin olun, bu nedenle planlayın, düzeltmeler yapın ve ardından tekrar daha kuvvetli ve kararlı bir şekilde ize başlayın. Bilgi yolu zorluklarla doludur, ancak kesin kararlılık ve inanç hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacaktır.


Leave A Reply