Nasıl Görürüz? Gözün Işığı Algılaması, Bilgileri Beyne İletmesi ve Optik

11
Advertisement

Göz nasıl görür? Gözümüzün nesneleri nasıl gördüğü hangi kısımlarının devreye girdiğini ve gerekli bilgileri nasıl beyine ilettiği, karanlıkta neden görmediğimiz açıklaması.

Nasıl Görürüz Kısaca?

Işık göz bebeğinden gözümüze girer. Işık azsa, iris genişleyerek, bol ışık girmesini sağlar. Işık çok kuvvetliyse de, kasılarak, göze giren ışığın azalmasına yardım eder. İrisin arkasındaki mercek, görüntünün net olarak ağ tabakaya düşmesini sağlar.

Ağ tabakanın yapısı gözümüzün her yanında aynı değildir. Bu tabakanın en önemli yeri, görme ekseni çevresindeki bölge; yani sarı benektir. Görüşe engel olmasın diye, bu kesimde kan damarı da yoktur. Bu bakımdan, gözün en net görüş alanı burasıdır.

Mercek, gelen ışınları kırarak, cisimlerin sarı benek üzerinde net bir görüntüsünü meydana getirir. Yalnız, bu görüntü terstir. Sarı benekteki görme sinirleri, aldıkları uyartıyı beyne ileterek, görmemizi sağlarlar. Görme olayı ancak ışık varken olur. Karanlıkta göremeyişimiz bundandır.

görme olayı

İnsan gözünde yaklaşık yüz milyon rod bulunur. Rodlar sadece grinin tonlarını görebilen ama düşük ışıkta işe yarayan ışığa duyarlı sinir hücreleridir.

Advertisement

Gözde ayrıca, parlak ışığa karşı son derece duyarlı üç milyon kadar renk algılayıcı koni bulunur. Işık retinaya çarptığında fotonlar, sonuçta optik sinirlere gönderilecek sinyali yaratan kimyasal bir reaksiyon başlatarak rodların ve konilerin içindeki pigmentlerin ayrılmasına neden olur.

Her iki gözden gelen optik sinirler birbirlerinden birkaç santimetre ayrılıp ardından optik kiazma denilen bir noktada birleşir. Burada her bir gözün görme alanının sağ yarısından gelen bilgi beynin sol tarafına yönlendirilirken,sol yandan gelen görüntülerde beynin sağında birleşir.

Görme korteksi dikey-yatay, aydınlık—karanlık, arka plan-ön plan analizlerini yapar ve ardından gerçeklik diye algıladığımız görüntüyü bütünler.

GÖZLÜK VE KONTAKT LENS

kontakt lens

Optik mercekler -ister gözlük ister lens olsun- cisimler tarafından yayılan ya da yansıtılan ışık ışınlarını odaklayarak, bükerek ve yayarak görmeye yardım eder. Odaklama mesafesini kasları kasarak ve gevşeterek değiştirebilen insan gözündeki merceğin aksine, optik merceklerde odaklama mesafesi ve gücü şekillerine göredir. Genelde ya iki eğri ya da bir yassı bir eğri yüzeyleri olur Farklı yüzeyler ve kalınlıklar merceğin odaklama gücünü ve işlevini belirlerken, farklı mercek kombinasyonları da tek odaklı ve ince mercekler kullanılması durumunda meydana gelebilecek bulanıklık ve kayma gibi sorunları engeller. Örneğin, iki odaklı merceklerde hem yakın hem uzak görüşü düzeltmek için merceğin üst ve alt bölümleri farklı şekillendirilmiştir. Üç odaklı merceklere ise ortalama uzaklıklar için bir merkezi mercek yerleştirilir. Bulanıklaşan doğal göz merceğinin yerine takılan göz içi katarakt mercekleri çeşitli sentetik materyallerden yapılır ve sabit bir mesafede görüş sağlayacak şekilde tek odaklı ya da yakından uzağa görüş mesafesini genişletebilecek şekilde çok odaklı olabilir.

Göz uzmanları gözün kırma gücünü ölçmek ve düzeltici bir merceğe (gözlük ya da lens) ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek için pek çok farklı teknikten yararlanır. Yakındaki cisimlerin net, uzaktaki cisimlerinse bulanık görünmesine neden olan miyopluğu gidermek için çukur (içbükey) mercekler hazırlanır. Uzaktaki cisimlerin net, yakındaki cisimlerin bulanık göründüğü hipermetropluk için kullanılan mercekler ise tümsek (dışbükey) olur.

Advertisement

Astigmatsanız, doğal merceğin kavisindeki bir kusur nedeniyle ışık retinanıza doğru odaklanmaz. Bunu gidermek için de silindirik mercekler kullanılır. Işığı büken, yayan ve yansıtan prizmalar farklı göz bozukluklarında kullanılır.

Optik Nedir? – Sözlük Anlamı

  • Optik1. Görme ile ilgili olan
    2. Fizik biliminin ışık olaylarını inceleyen kolu
    3. Gözlükçü
  • optik kaydırma Alıcının değişir odaklı merceğinin yakından uzağa veya uzaktan yakına doğru odaklanmasıyla elde edilen sonuç, zum
  • optik okuyucu : Kalem ile işaretlenen belgelerdeki bilgileri, laboratuvar, sınav sonuçları vb.ni okuyan ve bilgisayara aktaran aygıt


11 yorum

Leave A Reply