Nasrettin Hoca Kimdir? (Kısaca)

0

Nasrettin Hoca kimdir? Türk ulusunun kıvrak zekasının sembollerinden birisi olan Nasrettin Hoca hayatı hakkında kısaca bilgiler.

Nasreddin Hoca'nın Hayatı

Advertisement

NASRETTİN HOCA (1208 – 1284)

Nasrettin Hoca, en büyük halk filozofu ve mizah üstadımızdır. Fıkraları bütün dünyaya yayılmış, birçok dile çevrilmiştir. Fakat hayatı pek iyi bilinmemektedir. Fıkralarından çıkarılan bilgiler ise daima yanıltıcı olmuştur. Çünkü Ona mal edilen fıkraların belki yarısı, kendisine ait değildir. Halkın beğendiği her fıkra Ona yakıştırılmıştır.

Kısaca Hayatı

En inanılır kaynaklara göre Nasrettin Hoca, Eskişehir Sivrihisar’ın Horto köyünde doğmuştur. Okuma yazmayı, Arapçayı, din bilgilerini babasından öğrenmiş, bu sırada o dolaylarda büyük ün kazanan Seyit Mahmut Hayarani ile Seyit Hacı İbrahim Sultan’a kapılanmak istemiş, babasından kendisine kalan köy imamlığını başkasına devrederek, Horto’dan ayrılmıştır. Konya Akşehir’e gelerek buraya yerleşmiş, evlenmiş, orta halli bir ömür sürerek yine burada ölmüştür. Türbesi de Akşehir’dedir.

Nasrettin Hoca Türbesi

Türbesi

1907’de onarılan türbenin duvarsız kapısında koca bir kilit asılı olduğu için, bu kapı da Hoca’nın tuhaflığına delil olarak gösterilmiş, yıkık yerler için kullanılan “Nasrettin Hoca’nın türbesi gibi” deyimi ortaya çıkmıştır.

Advertisement

Hocanın tarihi kişiliğini bulandıran olaylardan biri de, 14. yüzyıl şairlerinden Ahmedi ile Timur arasında geçen meşhur “Hamamda değer biçme hikayesi” nin sonraki kaynaklarda Nasrettin Hoca’ya mal edilmesidir. Yine söylentilere göre Hoca’nın medresede okuduğu, Arabistan’a gidip geldiği, kadılık ettiği de kabul edilebilir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply