Natalia Oreiro Kimdir? Uruguaylı Latin Amerikalı Yıldızın Hayatı ve Kariyeri

0

Natalia Oreiro kimdir? Ülkemizde de sevilen Uruguay’lı ama asıl Arjantin yapımı dizi filmler ile üne kavuşmuş olan oyuncu ve şarkıcı Natalia Oreiro

Natalia Oreiro

Natalia Oreiro Kimdir?

Adının tam hali “Natalia Marisa Oreiro Iglesias” olan Natalia Oreiro, 19 Mayıs 1977 tarihinde Uruguay’da dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Mabel Iglesias Bourie, babasının adı Carlos Oreiro Poggio olan yıldızın starlığa atılacağı daha çocuk yaşlarındayken bellidir. Çok küçük yaşlardan beri hem rol yapmaya hem de şarkı söylemeye müthiş bir yeteneği olan Natalia Oreiro, çocuk denecek yaşta çok ünlü markaların reklam yüzü olarak oynamıştır.

Bu markalar Pepsi, Johnson & Johnson ve Coca Cola olmuştur. Bu tip rollerle iyiden iyiye camiaya girmeye hazırlanan Natalia Oreiro, toplam 6 yıllık bir süreçle de drama dersleri almayan devam etmiştir. 15 yaşına geldiğinde Latin Amerika’da son derece ün yapmış olan “El Show de Xuxa”ya katılmış ve birinciliği kucaklamıştır. Bir sene sonra 16’sındayken yıllardır yaşadığı vatanından yani Uruguay’dan ayrılıp tek başına Arjantin’e yerleşmiştir. Bu radikal kararı tamamen kariyeri için alan Natalia Oreiro, bu yolda adımlarını sağlam atmaya devam ederek 17. yaşında MTV’nin Arjantin kanalında VJ’lik yapmaya başlamıştır. 1995 yılına gelindiğinde “Dulce Ana” adlı televizyon dizisinde rol alan Natalia Oreiro, bir sene sonra da “90-60-90 modelos” adlı dizide kendisine yer edinmiştir.

Natalia Oreiro’nun asıl yükselişi

Oreiro’nun piyasadaki esas yükselişi, 1997 yılında yayına giren “Ricos y Famosos” adlı dizide “Valeria” adlı rolü sergilemesiyle meydana gelmiştir. Dizi, Arjantin başta olmak üzere pek çok ülkede izlenme rekorları kırmıştır. Hatta bu diziden bir yıl sonra sinema filmi olan “Un Argentino en New York” adlı filmde başrolü canlandırmış ve film 1998 yılında Arjantin’de 1 milyon 634 bin 702 kişi tarafından izlenerek bir rekora imza atmış, Titanik’ten sonra en çok izlenmiş film olma ünvanını yakalamıştır.

Natalia Oreiro’nun ilk albüm yılları

Bu filmden sonra iyice şöhreti yakalayan Nataila Oreiro, ilk albümünü çıkarmış ve albümünün adına kendi ismini vermiştir. Bu albüm; İsrail, Türkiye ve Amerika başta olmak üzere toplam 35 ayrı ülkeye satılmıştır ve çok büyük tirajlar elde etmiştir. Albümden çıkan ilk şarkı “Cambio dolor” olmuş, bu şarkıya klip de çekilmiştir. Aynı dönemde Natalia Oreiro’nun bir başka hit olan şarkısı “Que si, Que Si”, “Un Argentino en New York” filminin soundtrack müziğidir ve albümüne bonus olarak konulmuştur.

O dönemlerde Natalia Oreiro’nun bu albümü, “cnn.com” adlı internet sitesinde o yılın en başarı gösteren 100 albümünün içerisinde yer almıştır. 1998-1999 yılları arasında televizyonlarda gösterilen ve aynı dönemde Türkiye’de de çok rağbet gören “Vahşi Güzel” dizisinin soundtrack’i olan şarkı, albümünde yer alan “Cambio Dolor” şarkısıdır. Bu dizi, yayınlandığı dönemde toplam 63 ayrı ülkede yayına girmiş; Natalia Oreiro dizide doğduktan sonra ailesinin terk ettiği “Milagros” adlı bir kızı canlandırmıştır. Toplam 23 farkl dile çevrilerek yayınlanan dizi, 1998 ve 1999’da iki ayrı şekilde Natalia Oreiro’ya Martin Fierro Ödülleri’nde “En iyi kadın oyuncu” kategorisinde adaylık getirmiştir. 2000 yılının Ocak ayında ise Natalia Oreiro “E! Entertainment Television” tarafından yılın ünlüsü ünvanını elde etmiştir.

Natalia Oreiro’nun önlenemez yükselişi

İlk albümünden kısa bir süre sonra ikinci albümü olan “Tu Venemo”yu müzik dünyasına sunan Natalia Oreiro, albümünü çok ünlü galalarda tanıtmıştır. Bu galalar “Gala de Murcia”, “Gala de la Hispanidad” ve “Festival de la Calle 8″dir. Albümün içeriği genel olarak geleneksel Latin müziklerinin ve ritimlerinin yer aldığı, aynı zamanda rock ritimlerini, latin pop müziğini ve hard rockla pop müziğin sentezini içeren şarkılar oluşturmaktaydı.

Albümün içerisinden “Como Te Olvido”, “Rio de la Plata” ve “Tu Veneno” gibi şarkılara klip çekildi ve bu şarkılar git gide ünlendi. Natalia Oreiro, bu albümünün piyasaya tanıtımını da o dönemin gayet prestijli olan TV şov programı “Sabado Gigante Internacional”de yaptı. Bu albümüyle “En iyi kadın vokal albümü” dalında Latin Grammy ödüllerine aday gösterilen Natalia Oreiro, ödülü o yıl Christina Aguilera’ya kaptırsa da kendisi ilk kez bu tür yarışmalarda aday gösterilen bir Uruguay’lı oldu. Üçüncü albümü ise 2002 yılında çıktı. İsmi “Turmalina” olan bu albüm, piyasanın ünlü yapımcısı Kike Santander tarafından piyasaya sürülmüştür. Albüm içeriği için çok uzun bir turneye çıkan Natalia Oreiro; Rusya, Arjantin, Amerika ve Uruguay’a seslendirme çalışmaları için gitti. Albümü için süper kahraman tasarımını deneyen Oreiro, bu haliyle dinleyenlerinin karşısına çıkmıştır.

Bu albümün bir özelliği daha, albümdeki sözlerin ve müziklerin Natalia Oreiro’nun kendisi tarafından yapılmış olmasıdır. Turmalina albümü, Natalia Oreiro’nun kendi diskografisinde önemli bir yer tutmaktadır. Albümden çıkış yapan ilk single “Que Diga Lo Que Quieran”dır. Türkçe anlamı “Ne söylemek isterlerse onu söylesinler”dir. Bu albümüyle birlikte pek çok ülkede konser veren Natalia Oreiro; Macaristan, Polonya, Rusya, İsrail ve Romanya gibi pek çok ülkede o dönemde kendisine büyük bir hayran kitlesi yaratmıştır. Albümde, Natalia Oreiro’nun kendsine Fredy Bessio’nun eşlik ederek söyledikleri “Pasion Celeste” şarkısı, 2002 Dünya Kupası’nda Uruguay’ın milli şarkısı olmuştur.

Natalia Oreiro’nun dizi kariyerine devam etmesi

Başarılı albüm çalışmalarından sonra Natalia Oreiro, 2006 senesinde rol arkadaşı Facundo Arana ile başrolleri paylaştığı “Sos mi Vida” dizisinde uzun süre rol almıştır. Dizi toplam 231 bölüm sürmüş, 2007’nin Ocak ayında sona ermiştir. Dizi, yayınlandığı dönem hafta içi tüm günlerde akşam saatlerinde Arjantin’de yer alan Canal 13 adlı kanalda yayına verilmiştir. Tabi bu dizi de sadece Arjantin’de yayınlanmakla kalmamış; Venezuela, Macaristan, Paraguay, Polonya, Uruguay, Romanya, Ekvador, Rusya, İspanya ve İsrail’de de yayınlanmaya devam etmiştir. Aynı dönemlerde Türkiye’de de yayınlanan dizi, çok fazla reyting alamamasından dolayı kısa bir süre sonra yayından kaldırılmıştır. Dizi Arjantin Tv ve Radyo, Gazeteciler Birliği tarafından o yıl düzenlenen “Prize Bugler Spectacles” ve “Martin Fierro Ödülleri”nde yılın dizisi ödülünü, yılın en iyi erkek oyuncu ödülü ve yılın en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanmıştır.

Natalia Oreiro’nun özel yaşamı

Oreiro 31 Aralık 2001 tarihinde, ünlü rock grubu olan “Divididos”un solist ismi Ricardo Mollo ile evlenmiştir. Bu evlilik Brezilya’da Fernando de Noronha adlı adada gerçekleştirilmiştir.


Leave A Reply