Nazca Çizgileri Nedir? Nazca Çizgileri Hakkında İlginç Gerçekler

0

Nazca Çizgileri nedir, nerededirler? Nazca Çizgileri ne zaman keşfedildi ve özellikleri nelerdir, hakkında ilginç gerçekler.

Nazca Çizgileri, Peru’nun güneyindeki Nazca Çölü’ndeki bir dizi büyük antik jeogliftir. Nazca (veya Nasca) medeniyeti güney Peru’da MÖ 200 ile MS 500 arasında gelişti.

Nazca Çizgileri

Nazca Çizgileri yüzyıllar boyunca yapılmıştır ve kesin amaçları tartışmalı olsa da en yaygın olarak kabul edilen teori, dini törenlerin ve alayların bir parçası olarak birlikte yürümek üzere tasarlandıklarıdır.

Rakamlar karmaşıklığa göre değişir. Yüzlercesi basit çizgiler ve geometrik şekillerdir; 70’ten fazlası kuşlar, balıklar, lamalar, jaguarlar ve maymunlar veya insan figürleri gibi hayvanların zoomorfik tasarımlarıdır. Üçgenler, yamuklar ve spiraller gibi geometrik şekillerin yanı sıra çeşitli çiçekler, ağaçlar ve diğer bitkiler de vardır.

Bölgenin kuru ve rüzgarlı iklimi çizgileri temiz tuttu. Havadan görülebilen tasarımlar, zemin seviyesinden daha az fark edilir.

Nazca Çizgileri

Çizgiler, daha açık renkli çöl pampa zemini boyunca yakından dağılmış olan oksitlenmiş daha koyu yüzey kayaları kaldırılarak dikkat çekici derecede kolay ve hızlı bir şekilde oluşturuldu. Çölün kuraklığı onları iyi korumuştur (güneş zamanla açıkta kalan daha açık kumları karartabilse de) ve çoğu bugün hala açıkça görülebilmektedir.

İlginç Gerçekler

Çizgilerin çoğu, derinliği 10 ila 15 cm (4 ila 6 inç) arasında olan sığ bir hendek tarafından zeminde oluşturulur.

Toplamda, çizgileri kapsayan alan yaklaşık 450 kilometre kare (170 mil kare).

En büyük rakamlar 370 metre (1.200 fit) uzunluğundadır. Diğer rakamlar arasında sinekkuşu 93 m (310 ft) uzunluğunda, kondor 134 m (440 ft), maymun 93 m (310 ft) x 58 m (190 ft) ve örümcek 47 m (150 ft) ).

Nazca Çizgileri

İki yeni küçük figürün keşfi, 2011 başlarında Yamagata Üniversitesi’nden bir Japon ekibi tarafından duyuruldu. Bunlardan biri bir insan kafasına benzer ve Nazca kültürünün erken dönemine veya daha öncesine tarihlenirken diğeri tarihsiz bir hayvandır.

Nazca Çizgileri, 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak belirlenmiştir.

Çizgilerin bulunduğu Nazca Çölü, Lima’nın yaklaşık 400 km (250 mil) güneyinde Pampas de Jumana’daki Nazca ve Palpa kasabaları arasında 80 km’den (50 mil) fazla uzanır.

Bu çöl, dünyadaki en kurak yerlerden biridir ve yıl boyunca 25 ° C’ye yakın bir sıcaklık sağlar. Rüzgarın olmaması, çizgilerin açık ve görünür kalmasına yardımcı oldu.

Nazca Çizgileri

Bazılarına göre Nazca Çizgileri, astronomik takvim, kutsal yollardan uzaylılar tarafından yapılan UFO işaretlerine kadar uzanan önerilen açıklamalarla antik dünyanın birçok gizeminden biri olmaya devam ediyor.

Önde gelen şüpheci Joe Nickell, Erich von Däniken’in çizgilerin “eski astronotlar” tarafından yaratılmış olması gerektiği hipotezini çürüterek, Nazca halkının kullanabileceği araç ve teknolojiyi kullanarak figürleri yeniden üretti.

Nazca Çizgilerinden ilk yayınlanan söz, 1553 kitabında Pedro Cieza de León tarafından yapıldı ve onları iz işaretleri olarak yanlış anladı.

Nazca Çizgileri

Yakındaki tepelerden kısmen görülebilmesine rağmen, onları ilk rapor edenler Perulu askeri ve sivil pilotlardı.

Long Island Üniversitesi’nden bir tarihçi olan Paul Kosok, Nazca Çizgilerini inceleyen ilk bilim adamı olarak kabul edildi. 1940-41’de eski sulama sistemlerini incelemek için ülkede, çizgilerin üzerinden uçtu ve birinin kuş şeklinde olduğunu fark etti.

Yıllarca siteyi incelemek ve korunması için lobi yapmakla uğraşan bir Alman tercüman olan María Reiche, ayrıca büyük bir astronomik takvim olduğu ve bazı hayvan eskizlerinin gece gökyüzündeki yıldızların gruplandırılmasından sonra modellendiği sonucuna vardı. Ancak 1967’de Amerikalı astrofizikçi Gerald Hawkins, gök cisimlerindeki değişiklikler ile Nazca Çizgilerinin tasarımı arasında hiçbir bağlantı bulamadı.


Leave A Reply