Nazilli Nerededir?

0

Nazilli nerededir? Nazilli hangi ilimize bağlıdır? Nazilli ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

nazilliNazilli; Aydın tli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 59 köyü vardır. İlin doğusunda; kuzeyden Sultanhisar, doğudan Kuyucak, güneyden Yenipazar ve Bozdoğan, batıdan Köşk ve Merkez ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları, genelde dağlarla kaplıdır. Aydın Dağları, ilçeyi kuzeyden kuşatır. Yükselti 1.300-1.500 m arasında değişir. Güneydoğuda Karıncalı Dağ 1.300 m’ye ulaşır. Güneyde ve kuzeyde uzanan sıradağlar arasında Büyük Menderes Irmağı, aynı adla anılan ovada büklümler yaparak akar. Irmağın taşıdığı alüvyon, verimli tarım alanlarını oluşturur. Ova, ilçe çevresinde Nazilli Ovası adını alır. Yükselti, ova tabanında 70-75 m’ye düşer. İlkbaharda suları kabaran ve taşkınlara yol açan ırmağın suları, yazın azalır. Akdeniz ikliminin egemen olduğu ilçede, kışlar ılıman ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 17.6°C, yıllık yağış tutarı 600-650 mm’dir. Doğal ormanlar büyük ölçüde azalmıştır. Aydın Dağları’nda meşe, ardıç, sedir ve kızılçam türlerinin oluşturduğu ormanlarla güneye bakan yamaçlarda Akdeniz çalı türleri (maki) görülür. Ekonomi tarıma dayanır. Pamuk, buğday, mısır, arpa, bakla, nohut, bezelye, susam, yerfıstığı, incir, zeytin, üzüm yetiştirilen başlıca ürünlerdir. Koyun ve sığır yetiştirilir. 1937′ de açılan Nazilli Dokuma Fabrikası, Cumhuriyet döneminin ilk ve önemli endüstri yatırımlarından olup ilçenin gelişmesi, adını duyurmasına büyük katkı sağlamıştır. Ayrıca, çırçır atölyeleri, dondurma makinesi, zeytinyağı, sabun fabrikalarıyla tarıma dayılı küçük endüstri etkinlikleri vardır. Ticaret yaşamı canlıdır, civa, linyit yatakları vardır.

Eski bir yerleşim merkezi olan Nazilli, 1831’de ilçe konumu kazandı. Dokuma fabrikasının kurulmasıyla daha güneye doğru yayıldı ve hızla gelişti. Yöreye ilk gelen Türklerin yaptığı Arpaz Kalesi ile Bozkurt ile İgçeli köyleri arasındaki Mastaura öreni, başlıca tarihsel yerleridir.

İzmir Aydın-Denizli kara ve demiryolu üzerinde, deniz düzeyinden 86 km yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 46 km uzaklıktadır.

Advertisement


Leave A Reply