Neandertal Adamı Nedir?

0

Neandertal nedir? Neandertal Adamı nedir ve Neandertal Adamı hakkında bilgi.

Neandertal Adamı İskeletiNeandertal aslında Almanya’nın Düsseldorf enti yakınlarında bulunan vadinin ismidir. Önemini burada yapılan kazılar sonunda açığa çıkarılan tarih öncesi insanına ait iskelet kalıntılarından alır. 1856’da bu vadideki Feldhofer Mağarası’nda yapılan araştırmalar sonucunda soyu tükenmiş olduğuna inanılan bir insanın iskeleti açığa çıkarıldı. Kafatası ve bedenindeki kemiklerde bulunan kıvrımlar, evrim kuramını destekleyenler tarafından ilkel bir tür olarak değerlendirilmesine yol açtı. Bu buluştan sonra evrimciler ve bu konuda karşıt görüşçüler arasında başlayan tartışma halen günümüze kadar devam etmiştir ve bundan sonra da devam edeceğe benzemektedir.

Advertisement

Bulunduğu yöreden esinlenerek bu insana Neandertal Adamı adı verildi. Neandertal Adamı’nın Son Buzul Çağı’nın ilk döneminde yani günümüzden 100.000 -70.000 yıl önce yaşadığı saptandı. Yaşadığı alanın da daha çok Avrupa’ nın Akdeniz çevresiyle Asya ve Afrika’nın Akdeniz’e yakın yörelerinde olduğu belirlendi. Büyük beyinli olan Neandertal Adamı tarihöncesinin öteki insanları gibi günümüz mağara resimleri bırakmadı. Ateş kullanmayı bildiği, hayvan postlarından elbise yaparak kullandığı bilinmektedir. Bu arada cilalı taşlardan çeşitli alanlarda yararlandığı da ortaya çıktı.

Devam eden arkeolojik kazılar Neandertal kültürünün sanılandan daha da ileri olduğunu ortaya koydu. 1996 yılında Neandertallere ait birçok takı bulundu. Bunlar arasında 4 notayı çalabilen ve kemikten yapılmış bir flüt de bulunuyordu. New York Üniversitesi arkeologlarından Randall White, “Bu tür kanıtların giderek artan sayısıyla birlikte Neandertallerin bize giderek daha fazla benzedikleri ortaya çıkıyor” yorumunu yapıyordu.


Leave A Reply