Neden Dengeli ve Düzenli Beslenmeliyiz? Dengeli Beslenmeme Sonuçları

0

Dengeli ve düzenli beslenme nasıl ve neden yapılır? Dengeli beslenmenin insan sağlığı açısından önemi, düzensiz ve yetersiz beslenmenin sonuçları.

Dengeli Beslenme

Neden Dengeli ve Düzenli Beslenmeliyiz?

Sağlıklı Kalmak ve Yıpranan Kısımların Onarılmasını Sağlamak İçin Beslenme

Sağlığın istenilen düzeyde olması, yaşamın sağlıklı devam edebilmesi, vücudun aşman ve yıpranan kısımlarının yenilenebilmesi için doğru beslenmek gerekir. Yaşları genç olduğu hâlde bazı insanların yıpranmış ve yaşlı görünmelerinin sebeplerinden biri yanlış beslenmedir.

Hastalıklardan Sonra Sağlığa Kavuşup Yaşamayı Normal Düzeyde Devam Ettirebilmek İçin Beslenme

Hastalıklar çeşitleri ve özelliklerine göre insan vücudunda farklı bozulmalara neden olur. Hastalıktan sonra kişide zayıflama ve halsizlik görülür.

Zayıf düşen hastanın eski sağlığına kavuşması için doğru şekilde beslenmesi gerekir. Beslenmede yapılan yanlışlar bu kişilerde tehlikeli olabilir.

Hastalara uygulanan çeşitli diyetler bu gereksinimden kaynaklanmıştır.

Örneğin, mide hastasına, iyileştikten sonra, mideye zararlı yiyecekler verilmesi çeşitli sorunlara ve hastalığın uzamasına neden olur.

Basit gibi görünen ateşli grip geçiren hasta iyi beslenmezse vücut direnci düştüğü için yeni hastalıklara yakalanabilir.

Çeşitli İşleri Yapabilmek İçin Beslenme

İnsanların yaptıkları işlere göre de beslenmeleri gerekir. İşini fiziksel kuvvet kullanarak yapan ve çok yorulan bir kişi ile masa başında çalışan ve az efor sarfeden bir kişinin beslenme şekilleri farklı olmalıdır. Bir sekreter, bir duvar ustası, bir demirci, bir öğretmen farklı beslenmek durumundadırlar çünkü yaptıkları işlere göre harcadıkları enerji miktarı farklıdır.

Yeterli ve Dengeli Beslenme

Yapılan araştırmalar beslenmenin yeterli ve dengeli oluşu ile vücut yapısı ve gelişimi arasında ilişki olduğunu kanıtlamıştır.

Yeterli ve dengeli beslenen toplumlarda insanlar normal gelişmiştir,. Zeka ve sağlık durumları normaldir.

Yeterli ve dengeli beslenmeyen toplumlarda gelişme bozuklukları görülür. Bu çeşit toplumlarda beslenme yetersizliklerine bağlı hastalıklar çok görülür.

Yeterli beslenme, vücudun yaşamayı sürdürebilmesi ve gerekli hareketleri rahatlıkla yapabilmesi için gerekli olan enerjinin sağlanması anlamına gelir. Karbonhidratlar, yağlar, proteinler enerji veren besin öğeleridir.

Vücudun yaşaması, gelişmesi ve gereken etkinlikleri yapabilmesi için tüm besin öğelerinin gereken yerde, gereken zamanda ve yeterli ölçüde alınmasına dengeli beslenme denir. Tüm besin öğeleri, proteinler, karbonhidratlar, yağlar, madensel maddeler, vitaminler ve sudur.

Vücuda gerekli tüm öğelerin gerektiği kadar alınmamasına dengesiz beslenme denir.

Gereğinden çok fazla besin maddesi (yağ ve karbonhidrat ağırlıklı) alındığında, vücut ağırlığı normalin üzerine çıkar. Bu, sağlık bozukluklarına neden olduğu için dengesiz beslenmedir. Ayrıca şişmanlamamak için besin çeşitlerini azaltmak ve ölçülerini küçültmek de dengesiz beslenmenin tehlikeli örneklerindendir. Vücut zayıf düşer, korumasız kalır, kolay hastalanır, işlevlerini yerine getiremez olur.

YETERSİZ VE DENGESİZ BESLENME VE SONUÇLARI

  • a. Çocuğun doğumdan önceki ve sonraki beslenmesi dengeli ve yeterli değilse çocukta gelişme bozuklukları görülür.
  • b. Dengeli beslenmeyen çocukların vücutları, her türlü mikrop ve hastalığa karşı savunmasız olduklarından ölüm oranı yüksektir.
  • c. Dengeli ve yeterli beslenmeyenlerde sinir sistemleri zayıf olduğu için dikkatlerini uzun süre toplayamazlar. Bu yüzden verimli çalışamadıkları gibi tehlikeli kazalara neden olabilirler.
  • d. Yetersiz ve dengesiz beslenme, çocukların zekâ gelişimini olumsuz etkiler.
  • e. Kalp-damar, sinir sistemi hastalıkları, şeker ve benzeri hormonal hastalıklar dengesiz beslenme ile ilgilidir.
  • f. Dengesiz beslenmelerde vitamin ve madensel madde eksikliklerinden oluşan raşitizm, skorbit, guatr ve benzeri hastalıklar sık görülür.

Yorum yapılmamış

  1. dengelibeslenmessek büyük bir hastalıkla karşılaşa biliriz arkadaşlarımız büyürken biz büyemeyiz obez ola biliriz.

Leave A Reply