Neden Sıcak Su Soğuk Sudan Daha Ağırdır?

0
Advertisement

Sıcak su mu daha ağırdır, yoksa soğuk su mu? Neden sıcak suyun soğuk sudan daha ağır olduğu düşünülür? Sıcak ve soğuk suyun yoğunlukları nedir?

Neden sıcak su soğuk sudan ağırdır?

Neden Sıcak Su Soğuk Sudan Daha Ağırdır?

Aslında öyle değildir. Soğuk su, sıcak sudan daha yoğundur. Bu nedenle, eşit hacimlerdeki su için, sıcak sudan daha ağır olan soğuk sudur. Sıcak su, ağır değil, aksine aynı hacimdeki soğuk sudan daha hafiftir.

Sıcak ve soğuk su, H2O’nun sıvı formlarıdır, ancak ısının su molekülleri üzerindeki etkisinden dolayı farklı yoğunlukları vardır. Yoğunluk farkı az olsa da, ılık suyu soğuk su üzerinde yükselme eğilimi göstermesi okyanus akımları gibi doğal olaylarda önemli bir etkiye sahiptir.

Suyun yoğunluğu

Soğuk su her zaman ılık sudan daha yoğundur; Yoğunluk değişimi, her ne kadar küçük olsa da, bu fark, ılık suyun, okyanuslarda her gün, soğuk suyun üstünden akmasını sağlar

Sıcak Suyun Yoğunluğu

Ilık suyun soğuk sudan daha az yoğun olmasının nedeni ısının kendisidir. Isı suya (Güneş gibi bir kaynaktan) verildiğinde molekülleri enerji tarafından uyarılır. Daha hızlı hareket etmeye başlarlar, böylece birbirlerine çarptıklarında, daha uzağa zıplarlar. Hızlı hareket eden moleküller arasındaki boşluk artması yoğunluğu azaltır.

Advertisement

Soğuk Suyun Yoğunluğu

Soğuk su sıcaktan daha fazla yoğunluğa sahiptir, çünkü su molekülleri daha durgundur; titreşimler ve hareketler daha yavaş ve daha az enerjiktir. Moleküller birbirlerine daha az çarpar ve zıplar, böylece daha küçük bir alana daha çok sığabilir. Birbirlerine daha sıkı sarıldıkları için, suyun yoğunluğu daha yüksektir.

Suyun Taşınımı

Sıcak su daha az yoğun olduğundan, ılık ve soğuk bir araya geldiğinde ılık su yükseğe çıkar; bilim adamları buna “konveksiyon” diyor. Bu işlem, bazen bir gölün yüzeyindeki suyun gündüz ısınıp, gece soğuduktan sonra derinliğe indiği, derinliklerden yüzeye yavaş ve sürekli bir dolaşım oluşturan bir döngü yaratır.


Leave A Reply