Neem Yağı Sedef Hastalığına İyi Gelir Mi? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Neem Yağı ne için kullanılır? Neem Yağının faydaları ve yan etkileri nelerdir? Neem Yağı sedef hastalığını tedavi eder mi, hakkında bilgi.

Neem Yağı

Sedef hastalığınız varsa, semptomlarınızı neem yağı ile hafifletebileceğinizi duymuş olabilirsiniz. Ama gerçekten işe yarıyor mu?

Neem Yağı

Neem ağacı veya Azadirachta indica, çoğunlukla Güney Asya’da bulunan büyük bir yaprak dökmeyen ağaçtır. Ağacın neredeyse her kısmı – çiçekler, kök, yapraklar ve ağaç kabuğu – dünyadaki insanlar için ateş, enfeksiyon, ağrı ve diğer sağlık sorunlarını hafifletmeye yardımcı olmak için kullanılır. İnsanların neem yağı ile kendi kendine tedavi ettikleri bazı sağlık koşulları şunlardır:

  • gastrointestinal rahatsızlıklar, ülserler
  • kanser
  • ağız hijyeni sorunları
  • virüsler
  • mantar
  • akne, egzama, saçkıran ve siğiller
  • paraziter hastalıklar

Neem Yağı Nedir?

Neem yağı, neem ağacının tohumlarında bulunur. Tohumlar sarımsak veya kükürt gibi kokuyor ve acı tadı vardır. Renk sarıdan kahverengiye kadar değişir.

Neem yağı, yüzlerce yıldır hastalıkları ve zararlıları kendi kendine tedavi etmek için kullanılmıştır. Bugün, neem yağı sabunlar, evcil hayvan şampuanları, kozmetik ürünleri ve diş macunu gibi birçok üründe bulunur. Böceklerin kontrolüne yardımcı olmak için bitki ve ürünlere uygulanan 100’den fazla pestisit ürününde de bulunur.

Advertisement

Neem Yağı ve Sedef Hastalığı

Akne, siğiller, saçkıran ve egzama gibi kronik cilt durumlarının tedavisinde yardımcı olmak için kullanılır. Neem yağı tedavisine yardımcı olan bir diğer cilt durumu sedef hastalığıdır. Sedef hastalığı, cildinizde, genellikle dizlerde, kafa derisinde veya dirseklerin dışında pullu, kırmızı ve kabarık lekelerin ortaya çıkmasına neden olan otoimmün bir hastalıktır.

Sedef hastalığı için herhangi bir tedavi olmadığından, neem yağı tedavi değildir. Bununla birlikte, bazı araştırmacılar, organik, yüksek kaliteli bir çeşit kullandığınızda neem yağının sedef hastalığını temizlemeye yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Neem Yağı

Yan Etkileri Var Mı?

Neem, kafa derisi ve yüzünde alerjik kontakt dermatite (kırmızı, kaşıntılı döküntü) ve akut kontakt dermatite neden olmak gibi yan etkilere sahip olabilir. Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi, aynı zamanda ağızdan alındığında uyuşukluğa, koma ile nöbetlere, kusmaya ve ishale neden olabildiğini belirtmiştir. Yan etkiler genellikle çocuklarda en şiddetlidir.

Ek olarak, neem gelişmekte olan bir fetüse zararlı olabilir; bir çalışma, sıçanlara neem yağı verildiğinde gebeliklerinin sona erdiğini buldu. Dolayısıyla, hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, sedef hastalığınıza yardımcı olmak için neem yağı kullanmayı denemeden önce doktorunuzla konuşun veya diğer tedavi seçeneklerini düşünün.

Gösterildiği gibi, az miktarda araştırma, neem yağının sedef hastalığına yardımcı olduğu teorisini desteklemektedir. Ayrıca, potansiyel advers reaksiyonları ve yan etkileri hakkındaki uyarılardan payını almaktadır. Cilt durumunu hafiflettiğine dair kanıtlar en iyi ihtimalle minimaldir.

Advertisement

Sedef Hastalığı için Diğer Alternatif Tedaviler

Sedef hastalığı olan kişilerin emrinde neem yağının ötesinde başka alternatif tedaviler vardır. Alternatif ve tamamlayıcı tedavileri destekleyen kanıtların çoğunun anekdot olduğunu belirtmek önemlidir. Araştırmacılar, bu tedavilerin diyeti nasıl etkilediğini ve uyuşturucularla nasıl etkileşime girdiğini araştırıyor ve bunların çoğunun güvenli olduğunu buluyorlar. Bununla birlikte, bazı alternatif tedavilerin sedef hastalığı ilaçlarınızı etkileyebileceğini unutmayın. Yeni bir alternatif tedavi denemeden önce her zaman sağlık uzmanınızla konuşmanızı önerir.


Leave A Reply