Nefrit Hastalığı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Nefrit nasıl bir hastalıktır? Nefrit hastalığının özellikleri, belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi.

NEFRİT

Böbrek iltihabına hekimlikte «nefrit» denir. Tehlikeli bir hastalık olan nefrit, çeşitli sebeplerden ileri gelir, süresine, şiddetine göre başlıca ikiye ayrılır»

Eveğen (hâd) Nefrit. — Bulaşıcı hastalıklar, özellikle frengi, verem, tifo, kızıl, kızamık, çiçek, grip, kabakulak, anjin (bademcik iltihabı) gibi hastalıklar sonucunda, diş iltihaplarında, sinüzitte ortaya çıkar; çünkü, bu hastalıkların toksinlerini atmaya çalışan böbrekler yorulur. Ayrıca, ilâç zehirlenmelerinde, kantarit, fosfor, süblime, arsenik, kurşun zehirlenmelerinde, nikris, diyabet gibi hastalıklarda da nefrit olur. Soğuk da nefritin önemli bir hazırlayıcı sebebidir.

Bu gibi nefritler titremeler, ateş, şiddetli baş ağrısı, bel ağrısı, kusma gibi belirtilerle başlar. Hasta kuvvetten düşer, iştahı yoktur. İdrarı azalır, hele en çok civa, süblime zehirlenmelerinden ileri gelen aşırı eveğen nefritlerde idrar bütün bütün kesilir. Böbreğin iyileşmesine zaman kazandıran «böbrek dışı temizleme» (kan değiştirmesi) yapılmazsa, haftaya varmaz, hasta ölüme sürüklenir. Hastanın kanını sürekli şekilde değiştirerek yapılan «dış temizleme» için 15-20 defa kan vermek gerekir.

Advertisement

Süreğen (müzmin) Nefrit. — Buna «Bright Hastalığı» da denir. Genç yaşlarda az görülür, 50 yaşına doğru daha çok rastlanır, genel olarak, eski, yeni, hattâ belirsiz geçmiş nefritlerin sonucu olarak kabul edilir. Fazla alkol almak, et, yumurta, protein bakımından zengin besinlere düşkün olmak hastalığı hazırlar. Zayıflama, kuvvetsizlik, sinirli haller, mide bozukluğu, soluk darlığı, ödemler, unutkanlık, baş ağrıları, yüksek tansiyon, baş dönmesi, baygınlıklar, ağır burun kanamaları, göz arızaları hastalık ilerledikçe artar. Şüpheli hallerde idrar muayenesi yaptırmalıdır. Bu nefritlerde idrarda 2-4 gram albümin bulunur. Gece idrarları gündüzden fazladır. Soğuktan korunmalı, sağlık kurallarına uygun hafif hareketli bir hayat sürmelidir.

Tedavi. — Perhiz şarttır. Hasta az et yemelidir. Pek taze balık, taze, İyi pişmiş yumurta, unlular, yeşil sebzeler, şekerli besinler, meyveler, çorba ve sütlüler verilebilir. Biberli, baharlı, ekşimiş, konserve ve tütsülü yiyecekler verilmemelidir. Yiyeceklerin tuzu pek az olmalıdır.

Nefrit tedavisi hastalığın şekline göredir. Yüksek tansiyonlu nefritte müshil, kan alma, kalp ilâçları, idrar söktürücü ilâçlar verilir. Ödem yapan nefritte tuzdan sakınmalı, suyu azaltmalıdır; idrar söktürücüler, kuvvetli müshiller verilir, hasta yatakta istirahat ettirilir. Nefritin üremi yapan şekillerinde azotu sınırlanmış, tuzsuz yiyecekler, müshiller verilmeli, 300 gr. kan almalıdır. Bazı cerrah! müdahaleler ve «böbrek yedirme» ile tedavi bazen faydalı olur.

BU YAZI SADECE BİLGİ VERMEK AMAÇLIDIR. DOKTOR TAVSİYESİ DEĞİLDİR. LÜTFEN DOKTORUNUZA BAŞVURUN.

Advertisement

Leave A Reply