Negros Adası Nerededir? Coğrafi Konumu ve Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Negros Adası nerededir, coğrafi konumu ve özellikleri nelerdir? Negros adası ekonomisi, gezilecek yerler, hakkında bilgi.

Negros Adası Nerededir? Coğrafi Konumu ve Özellikleri Nelerdir?

Negros Adası; Orta Filipinler’de, Visayan Takımadalarında adadır. Yüzölçümü 13.670 km2, uzunluğu 216 km, genişliği 32-80 km.

Filipinler’in dördüncü büyük adası olan Negros, Panay Adası’nın güneydoğusu, Cebu Adası’nın batısında uzanır. Yönetim açısından ikiye ayrılır: Batı Negros (yüzölçümü 7.925 km2, nüfusu 1.980.000, merkezi Bacalod), Doğu Negros (yüzölçümü 5.745 km2, nüfusu 820.000, merkezi Dumaguete). Adanın kuzey ve batısını içeren Batı Negros’un düzenli kıyılarında korunaklı birkaç liman vardır. Geniş kıyı ovalarında şekerpancarı, pirinç, tütün, kopra ekimi yapılır. Adayı ve her iki yönetim birimini kuzey-güney doğrultusunda, tam ortadan ikiye bölen sıradağların en yüksek noktası, kuzeydeki volkanik Canlao Dağı’dır (2.358 m). Küçük akışlı sular dışında, önemli ırmak yoktur. Bacaldo, San Carlos, Cadiz, Sagay, başlıca yerleşim merkezleridir.

Negros Adası

Negros Adası

Adanın doğu ve güneydoğusunu içeren Doğu Negros, Batı Negros’tan kuzeybatıdan güneye doğru yay çizen dağ dizisiyle ayrılır. Başkent Dumaguete’nin batısında kuyuya koşut uzanan bu dağ dizisinin en yüksek noktası Cuernos of Negros’tur (1.833 m.). Uzunluğu dar kıyı şeridi, dağlar, yaylalarla parçalanmıştır.

Kereste, şeker, hindistancevizi, kapok, başlıca ekonomi etkinlikleridir. Dumaguete, Guihulngan, Tanjay, Bais, başlıca yerleşim merkezleridir.

Advertisement

Leave A Reply