Neil deGrasse Tyson Kimdir? Popüler Astrofizikçinin Hayatı ve Çalışmaları

0

Neil deGrasse Tyson kimdir ve ne yapmıştır? Amerika’nın popüler astrofizikçisi, televizyonların bilinen yüzü Neil deGrasse Tyson’ın hayatı.

Neil deGrasse Tyson (1958-)

Neil deGrasse Tyson, “NOVA ScienceNow” a ev sahipliği yapan, bilimi ve uzay keşiflerini teşvik etmek için medyada sıkça görünen Amerikalı bir astrofizikçidir.

Neil deGrasse Tyson

Amerika’nın en tanınmış bilim adamlarından biri olan astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, kariyerinin çoğunu bilgilerini başkalarıyla paylaşarak geçirdi. Karmaşık kavramları açık ve erişilebilir bir şekilde sunma konusunda büyük bir yeteneği vardır.

Harvard Üniversitesi’nde okuduktan sonra 1991 yılında Columbia Üniversitesi’nden doktorasını aldı. Tyson, yöneticisi olmadan önce 1996 yılında Hayden Planetarium’da çalışmaya başladı. Ek olarak, NOVA ScienceNow ve StarTalk Radio podcast’inin sunuculuğunu yaptı. Tyson, günümüzde popüler bir TV bilim uzmanı olmaya devam ediyor ve Twitter’da 13 milyondan fazla takipçi topladı.

Hayatın erken dönemi ve eğitim

5 Ekim 1958’de New York’ta doğan Tyson, yıldızlara olan sevgisini erken yaşta keşfetti. Dokuz yaşındayken, Doğa Tarihi Müzesi’ndeki Hayden Planetaryumuna gitti ve ilk olarak burada yıldızlara bakmanın tadına vardı. Tyson daha sonra Planetaryum’da dersler aldı ve kendi teleskopunu aldı. Gençken, apartmanının çatısından gökyüzünü izlerdi.

Mükemmel bir öğrenci olan Tyson, 1976’da Bronx Bilim Lisesi’nden mezun oldu. Daha sonra Harvard Üniversitesi’nde Fizik alanında lisans ve 1991’de Columbia Üniversitesi’nde astrofizik alanında doktora yaptı. Birkaç yılını Princeton’da doktora sonrası çalışmalar yaparak geçirdikten sonra Üniversite, Tyson Hayden Planetarium’da çalıştı.

Neil deGrasse Tyson

Kariyeri

Hayden Planetarium’un Direktörü

Tyson sonunda Hayden Planetarium’un direktörü oldu ve tasarımına yardımcı olan ve gerekli fonların toplanmasına yardımcı olan tesisin kapsamlı bir tadilatı üzerinde çalıştı. 210 milyon dolarlık proje 2000 yılında tamamlandı ve yenilenen site ziyaretçilere astronomiye en yeni bakış açısını sundu. O zamanlar Tyson’ın en tartışmalı kararlarından biri, Pluton’un gezegenler arasından kaldırılmasıydı. Pluton’u cüce gezegen olarak sınıflandırdı ve bazı ziyaretçilerden güçlü bir tepki aldı. Bazıları Pluton gezegenini geri isterken, Uluslararası Astronomi Birliği 2006 yılında Tyson’ın liderliğini izledi. Organizasyon resmi olarak Pluton’u cüce gezegen olarak etiketledi.

‘NOVA ScienceNow’ Sunucusu

Planetaryumdaki çalışmalarına ek olarak, Tyson ülkenin bilimsel okuryazarlığını geliştirmenin başka yollarını da buldu. “Hedeflerimden biri, izleyiciyi daha fazlasını istemeye, daha da heyecanlandıracak şekilde, evreni Dünya’ya indirmektir,” dedi bir keresinde. Tyson, mesajını yayın organlarına taşıdı ve 2006’dan 2011’e kadar NOVA ScienceNow belgesel serisine ev sahipliği yaptı. Tyson, bilim adamları ve genel halk arasındaki engelleri yıkmanın yanı sıra astrofiziğe çeşitlilik getirdi. Alanındaki birkaç Afrikalı Amerikalıdan biridir.

George Bush Başkanlık Danışmanı

Tyson ayrıca başkanlık danışmanı olarak görev yaptı. 2001 yılında Başkan George W. Bush, astrofizikçiyi havacılık ve uzay endüstrisinin geleceği üzerine bir komisyona atadı. Tyson ayrıca üç yıl sonra ABD’nin uzay araştırmaları politikasını incelemek için başka bir komisyona hizmet etti.

Ünlü Bilim Adamı ve TV

Bu günlerde, Tyson en çok talep gören bilim uzmanlarından biridir. Ülke çapında görüşmeler yapıyor ve haberlerde önemli bir bilim sorunu olduğunda bir medya favorisi. Tyson, zor kavramları her izleyici için erişilebilir hale getirme yeteneği, hitabet becerileri ve Bill Maher ile Gerçek Zamanlı, The Colbert Report ve The Daily Show gibi şovlarda görünmesine yol açan mizah anlayışıyla tanınır.

‘StarTalk’ Podcast’leri ve TV

2009’da Tyson, komedi yardımcı sunucuları içeren bilim tabanlı bir konuşma programı olan podcast StarTalk Radio’ya ev sahipliği yapmaya başladı. Başarısı, 2015’te bir StarTalk TV şovunun yanı sıra StarTalk All-Stars ve StarTalk Playing with Science’ın yan yayın podcast’lerinin lansmanını ateşledi.

Neil deGrasse Tyson

‘Cosmos’

2014 yılında Tyson, Cosmos: A Space-Time Odyssey adlı 13 bölümlük bir televizyon dizisine ev sahipliği yaptı ve yönetici editörü olarak görev yaptı. Dizi klasik bilim belgeseli Cosmos’u yeniden başlattı. Orijinal versiyon, sunucu olarak Carl Sagan’ı içeriyordu ve genel bir izleyiciye yaşamın kökeni ve evrenimiz hakkında daha iyi bir anlayış sağladı.

Kitapları

Tyson, Death by Black Hole and Other Cosmic Quandaries (2006) ve The Pluto Files: The Rise and Fall of America’s Favorite Planet (2009) dahil olmak üzere halk için birkaç kitap yazmıştır. Acelesi olan İnsanlar için Astrofizik’teki (2017) karmaşık bilimsel kavramları çözdükten sonra, Astrofizikçiden Mektuplar (2019) ‘da hayranlara ve eleştirmenlere verdiği yanıtların bir koleksiyonunu takip etti.

Cinsel Suistimal İddiaları

2018’in sonlarında, din ve maneviyat web sitesi Patheos, üç kadının popüler astrofizikçiyi cinsel tacizle suçladığını ve biri 1984’te Tyson tarafından uyuşturulduğunu ve tecavüze uğradığını iddia ettiğini bildirdi. Tyson, her birine itiraz ettiği uzun bir Facebook gönderisiyle yanıt verdi. Ağustos 2019’da, Cosmos ve StarTalk’u yayınlayan Fox ve National Geographic ağları, araştırmaları sonuçlandırdıklarını ve Tyson’ın programlarını yayınlamaya devam edeceklerini belirten ortak bir açıklama yaptı.

Kişisel hayat

Tyson, New York’ta matematiksel fizikte doktora derecesine sahip karısı Alice Young ile birlikte yaşıyor. Çiftin Miranda ve Travis adında iki çocuğu var.


Leave A Reply