Nene Hatun Kimdir Kısa Bilgi

3
Advertisement

Osmanlı – Rus savaşında büyük kahramanlıklar göstermiş büyük ve yiğit bir Türk kadını olan nene Hatun hayatı hakkında kısaca bilgilerin yer aldığı yazımız.

Nene Hatun

Nene Hatun Türk kadınının kahramanlık timsali bir kişidir. 1857 ile 22 Mayıs 1955 yılları arasında yaşamıştır. 93 Harbi olarak da bilinen 1877 ile 1878 yılları arasında yapılan Osmanlı Rus savaşı esnasında Aziziye Tabyası’nın savunulması esnasında göstermiş olduğu büyük kahramanlıklar ile adını Türk tarihine altın harfler ile yazdırmıştır. Aziziye Tabyasının savunmasına o dönemde henüz daha 20’li yaşlarda iken ve küçük yaşlarda iki çocuğunu bırakıp gelmiştir.

Ermeni çetelerinin Aziziye Tabyasındaki tüm Türk askerlerini şehit etmesi sonrasında Rus birlikleri Aziziye Tabyasına hiç bir zorluk yaşamadan girmişlerdi. Bunu haber alan Erzurum halkıda düşmanı savunmak için ölümü göze alarak daha doğrusu ölümü hiçe sayarak Tabyanın savunmasına Erzurum’un savunmasına koşmuşlar ve Nene hatun’un başlattığı direniş taa ki düşman askerleri Erzurum’u terk edene kadar devam etmiştir.

Nene Hatun’un Erzurum’da savaş esnasında türlü türlü görevleri üstlenmiş yaptığı işler destanlanmıştır. Ölümünden 3 ay öncesinde Türk Kadınlar Birliği tarafından yılın annesi seçilerek onure de edilmiştir.

Advertisement

3 yorum

Leave A Reply