Neville Chamberlain Kimdir? Churchill Öncesi İngiltere Başbakanı

0

Neville Chamberlain kimdir? Neville Chamberlain hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri, dönemi hakkında bilgi.

Neville Chamberlain

Neville Chamberlain

Neville Chamberlain; İngiliz siyaset adamıdır (18 Mart 1869, Edgbaston, Birmingham, Birleşik Krallık – 9 Kasım 1940, Heckfield, Birleşik Krallık). Babasının ticaret bakanlığı sırasında edindiği Bahama Adalarındaki kenevir işletmelerini yönetti. 20. yüzyıl başlarında Birmingham’a dönerek madeni eşya endüstrisinde önde gelenler araşma girdi. 1915’te Birmingham Belediye Başkanı seçildi. Birinci Dünya Savaşı içinde bazı kamu görevleri üstlendi. 1918’de Muhafazakâr Parti’den Avam Kamarası‘na seçildi. Bir ara sağlık işlerinden sorumlu bakan oldu. 1923’te maliye bakanı oldu, bu görevi 1924’e kadar sürdü.

İkinci kez bu göreve 1931’de getirildi. 1937’ye kadar süren bu görevi sırasında hükümeti ekonomik alanda reform yapmaya zorladı. 1937’de başbakan oldu. Almanya’nın hızla silahlanması üzerine, İngiltere’nin silahlanmasını sağlarken öte yandan Fransız Başbakanı Daladier ile birlikte barış için çabalarını sürdürdü. Eylül 1938’de Çekoslovakya’ya yönelik tehditleri nedeniyle Hitler ile görüştü. Daladier’nin de desteğini alarak % 50’den fazla Almanın yaşadığı toprakları Almanya’ya bırakmasını Çekoslovakya’ dan istedi. Aynı yıl Hitler ile ikinci kez görüştü. Hitler isteklerini artırınca görüşmeler kesildi. Bir süre gerginlik sonunda Hitler, Daladier ve Musollini de Çekoslovakya’da plebisit yapılacağına ilişkin Münih Antlaşması’nın imzalanmasını sağladı (30 Eylül 1938).

İtalya ile Fransa arasında iyi ilişkiler sağlamak için Ocak 1939’da İtalya’ya gittiyse de başarı elde edemedi. 27 Şubat 1939’da Franco rejimini tanıdı. Münih Antlaşması’na karşı Mart 1939′ da Almanya Çekoslovakya’ya girdi. Chamberlain bu kez Alman tehditi altındaki ulusların bağımsızlıklarının güvence altında olduğunu duyurarak ilk kez böyle bir garantiyi Polonya’ya verdi (31 Mart 1939). 18 Nisan’da Hollanda, İsviçre ve Danimarka’nın da bağımsızlığının İngiltere tarafından güvence altına alındığını duyurdu. Mayısta Türkiye ile bir ittifak oluşturdu. Aynı zamanda Fransa ile ortak olarak Romanya ve Yunanistan’ın destekleneceği duyuruldu.

Neville Chamberlain

24 Ağustos’ta İngiltere-Polonya Paktı açıklandı, 1 Eylül’de de Almanya Polonya’ya saldırdı. Bunun üzerine 3 Eylül’de İngiltere Almanya’ ya savaş açtı. Nisan 1940’ta İngiltere’ nin Norveç’e düzenlediği seferin başarısızlığa uğraması eleştirilere neden oldu. Chamberlain Muhafazakârların desteğini yitirdi. Mayıs 1940’ta Almanya; Hollanda, Danimarka ve Belçika’yı işgal edince görevinden ayrıldı. Yeni hükümeti kuran Churchill‘e bir süre danışmanlık yaptıysa da hastalanınca bu görevi de bıraktı.


Leave A Reply