New Mexico Nerededir? Hakkında Bilgi

0

Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan New Mexico Eyaleti hakkında bilgi, tarihi, bayrağı ve arması.

  • Yüzölçümü: 315.115 km2.
  • Başlıca kentleri: Santa Fe (merkez), Albuquerque, Las Cruces, Roswell.
New Mexico - Amerika

Kaynak : pixabay.com

Amerika Birleşik Devletleri’nin 47. eyaletidir. ABD’nin güneybatı eyaletlerindendir. Kuzeyden Colorado, kuzeydoğudan Oklohama, doğu ve güneydoğudan Teksas, batıdan Arizona eyaletleri, güneybatıdan Meksika ile çevrilidir.

Eyalet topraklarının büyük bölümü dağlıktır. Yer şekilleri yönünden değişik görünümde dört bölgeye ayrılır: Kuzeybatıda Colorado Yaylası, güneyde kayalık dağlar, orta ve güneybatıda Rio Grande Havzası, doğuda Büyük Ovalar (Great Plains). Sınırları kare biçimli oluşundan dolayı “Dört Köşeli Eyalet” adıyla da anılır. Eyalet toprakları üzerindeki en yüksek noktalar; Truchas (4.055 m), Wheeler Peak (4.014 m), Taos (4.006 m) ve Sierra Blanca’dır (3.658 m). Rio Grande Irmağı, Colorado Eyaleti’nde doğar, eyaleti kuzey güney yönünde aşar, Meksika Teksas sınırını çizerek güneydoğu yönünde akar. Santa Fe yakınlarında doğan Pecos Irmağı, güneydoğu yönünde akar, Teksas topraklarından geçer. Genelde kurak, yarı-kurak iklimin gözlendiği eyalette, yıllık ortalama yağış tutarı 235 mm’dir. Doğal bitki örtüsünü, çöl bitkileri, kurakçıl çalılar oluşturur. Kuzeyden yoğunlaşan ormanlar, yüzölçümünün 1/4’ünü kaplar.

New Mexico - Amerika

Kaynak : pixabay.com

Yetersiz yağış nedeniyle tarım etkinlikleri sınırlıdır. Bu nedenle, hayvancılık daha fazla gelişmiştir. Sulu tarım ancak ırmak boylarında yapılabilir, az miktarda tahıl, meyve, pamuk, hayvan yemi yetiştirilir. Yeraltı kaynakları açısından, ABD’nin en zengin eyaletlerinden biridir, (uranyum, perlit ve potasyum, petrol, doğal gaz, bakır, kömür). ABD bakır üretiminde üçüncü, doğal gaz üretiminde dördüncüdür. Metalürji, kimya, elektrikli araç-gereç besin, temel endüstri etkinlikleridir. Askeri üsler, atom enerjisi merkezleri için yapılan yatırımlar, eyalet ekonomisinin gelişiminde rol oynayan önemli öğelerdir. Doğal güzellikler, doğal anıtlar, ulusal ormanlar, turizm sektörünün yıl boyunca canlı kalmasını sağlar.

New Mexico - Amerika

Kaynak : pixabay.com

Tarih:

1540-1542 arasında yöreye İspanyollar, uzun süre Kızılderili direnişiyle karşılaştılar. 1598’de İspanyollar ilk koloniyi kurdular. 1609’da, İspanya’ya bağlı, New Mexico Genel Valiliği oluşturuldu, Santa Fe yönetim merkezi seçildi. 1771’de New Spain ile birleştirildi. 1821’de bağımsızlığını elde ederek, Mexico Cumhuriyeti adını aldı. ABD-Meksika Savaşı sonrasında Guadalupe Hidalgo Antlaşması (2 Şubat 1848) ile ABD’ye bağlandı. 9 Eylül 1850’de New Mexico Toprağı konumu kazandı. 1863’te Arizona’nın ayrılmasıyla bugünkü sınırlarına kavuştu.

New Mexico - Amerika

Kaynak : pixabay.com

1912’de, 47. eyalet olarak Birleşik Devletler’e katıldı. 1943’te, Federal Hükümet tarafından Los Alamos’da Atom araştırma Merkezi kuruldu, ilk atom bombası denemesi 16 Temmuz 1945’te gerçekleştirildi. Yürürlükteki 1912 Anayasası’na göre Eyalet Parlamentosu, genel oyla dört yıl için seçilen 42 üyeli Senato ile iki yıl için genel oyla seçilen 70 üyeli Temsilciler Meclisi’nden oluşur. Eyalet, Federal Kongre’de 3 temsilci ve 2 senatörle temsil edilir.


Leave A Reply