Nezle Nedir? Nezleden Nasıl Korunulur, Nasıl Tedavi Edilir?

0
Advertisement

Nezle nedir, nasıl bir hastalıktır? Nezle belirtileri nelerdir? Nezleden nasıl korunulur ve nasıl tedavi edilir, kısaca nezle hakkında bilgi.

Nezle

Nezle

Nezle; Üst solunum yollarının bir enfeksiyonudur. Nedeni çok çeşitlidir.

Belirtileri:

Hapşırma, önce sulu, sonra koyulaşan burun akıntısı, bazen hafif öksürük ilk belirtilerdendir. Nezle hastalığı ilerlerse üşütme, titreme, hafif ateş, baş ağrısı, gözlerde sulanma gibi belirtiler bir öncekilere eklenir. Hafif nezle vakaları genellikle üç günle bir hafta arasında iyileşir. Eğer iyileşme çabuk görülmezse, bronşları ya da akciğerleri, orta kulağı ve burun sinüslerini etkileyen ikincil enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu enfeksiyonlar bronşit, akut sinüzit, kulak ağrısıyla birlikte orta kulak iltihabı biçiminde gelişebilir.

Tedavisi: 

Nezlenin belirli bir tedavisi yoktur. Ancak C vitamini içeren meyveler ya da C vitaminin ilaç olarak alınması en iyi tedavi edici yöntemlerden biridir. Ateş ve baş ağrısı varsa aspirin ve benzeri ilaçların alınması yararlıdır. Naneli ve okkaliptüslü buharların solunması, burun damlaları, nefes yollarının açılmasına yardımcı olurlar. Hafif nezlelerde antibiyotiklerin yararı yoksa da ilerlemiş vakalarda antibiyotiklerin alınması gerekir. Tabii ki antibiyotiklerin doktor kontrolünde ve gerekli ise kullanımı esastır.


Leave A Reply